عالم گرفتار حسین است

«يا أَيُّهَا الْإِنْسانُ إِنَّكَ كادِحٌ إِلى‌ رَبِّكَ كَدْحاً فَمُلاقِيهِ »[1] ای انسان البته با هر رنج و مشقت (در راه طاعت و عبادت حق بکوش که) عاقبت حضور پروردگار خود می‌روی.

همه به خدا می‌رسند مگر می‌شودکسی به خدا  نرسد. شاهنامه آخرش خوش است. شاه یعنی خدا و اهل بیت، نامه یعنی عالم، آخرش یعنی رسیدن به خدا و اهل بیت یعنی رسیدن به امام حسین (علیه السلام) .

اگر امام حسین (علیه السلام) نبود ما بلد نبودیم راه برویم، همۀ عالم گرفتار امام حسین (علیه السلام) هستند تمام انبیاء و اولیا گرفتار حسین اند. اگر حسین نبود کُمِیت عالَم لنگ بود.

سفینة النجاة

«کلنا سفن النجاة لکن سفینة جدی الحسین (علیه السلام) اَوسع و فی لجج البحار اسرع» [2]بهترین، سریع ترین، وسیع ترین و شلوغ ترین کشتی برای امام حسین (علیه السلام) است. ماه رجب، شعبان و رمضان خیلی با ارزش هستند، ولی محرم از همۀ اینها بالاتر است. ما اگر می‌توانیم یک ذره روزه بگیریم، عبادت کنیم اثر گریه بر امام حسین(علیه السلام) است؛ اثر گریه در عاشورا و تاسوعاست، ما هرچه داریم از امام حسین(علیه السلام) است.

سید کائنات می گوید «حُسینُ مِنّی و أنا مِن حُسین» اسلام هرچه دارد از امام حسین (علیه السلام) است. امام (رحمه الله علیه) فرمودند اسلام هرچه دارد از محرم و صفر است.

پناه عالمیان

قدر ماه محرم را بدانید. روز قیامت که هیچ پناهی نیست؛ تمام انبیاء، پناه می‌برند به کربلا. تمام انبیاء و اولیاء اگر به جایی رسیدند و خالص شدند از وجود امام حسین (علیه السلام) بوده. ما هم که حال عرفان را نداریم حال عبادت نداریم، امام حسین (علیه السلام) می تواند کارمان را درست کند.

اگر عارفی امام حسین (علیه السلام) نمی‌شناسد، بدانید که هیچ چیزی ندارد؛ بزرگترینِ عرفا که امام خمینی(رحمه الله علیه) بود، اما اگر به جایی رسید از امام حسین (علیه السلام) بود. صبح عاشورا می خواند، ظهر عاشورا می خواند، شب عاشورا می خواند. اگر می‌بینید ناتوانید  و نمی‌توانید حرکت کنید، برای امام حسین (علیه السلام) گریه کنید. برای امام حسین (علیه السلام)  عزاداری کنید. در مجالس سیدالشهدا شرکت کنید. اگر برای امام حسین (علیه السلام) گریه کنید، کارهایتان درست می‌شود امام حسین (علیه السلام) راهتان را باز می کند.

دلیل اینکه ما نقص داریم و زمین می خوریم این است که مشغول خدا نیستیم؛ استغراق پیدا نکردیم در خدا؛ در خدا غرق نشدیم؛ بهترین موقع برای غرق شدن در خدا همین دهۀ محرم و روز عاشوراست.

کلید ترک ما سوی الله

عرفان می خواهید سیدالشهدا، محبت و عشق می خواهید سیدالشهدا، یقین می‌ خواهید سیدالشهدا.

اگر می خواهید کلیدی داشته باشید که با آن ما سوی الله را کنار بگذارید، آن کلید حسین (علیه السلام) است. تنها عشقی که می‌تواند ما سوی الله را کنار بزند و به خدا برسد عشق امام حسین (علیه السلام) است.

فَما اَحلي اَسْمائکم

«قَد ذاقُوا حَلاوَةَ مَعرِفَتِهِ و شَرِبوا بِالكَأسِ الرَّوِيَّةِ مِن مَحَبّتِهِ»[3]؛ شيرينى معرفت او را چشيده اند و از جام محبت او سيراب گشته اند.کدام شیرینی است که ما را مست کرده؟ کسی که شیرینی نماز بالای سر امام حسین (علیه السلام) را چشیده باشد دیگر آن را رها نمی‌کند. کسی که شیرینی سینه زدن در حرم حضرت اباالفضل (علیه السلام) را چشیده باشد دیگر آن را رها نمی‌کند. کسی که شیرینی گریه برای سیدالشهدا را چشیده باشد دیگر آن را رها نمی کند.

راه مبارزه با نفس همین عزداری هاست است و بهترین ماه ها برا ی بندگی همین ماه محرم وصفر است

[1]- انشقاق، آیۀ 6

[2]- بحار الانوار، ج ۲۶، ص ۳۲۲

[3]- نهج البلاغة : الخطبة 91 .