بیماری لا علاج

«لا مصیبه کعدم العقل» هیچ مصیبتی بالاتر از بی عقلی نیست؛ امیرالمومنین علیه السلام میفرماید: هر بیماری یک مداوایی دارد، الا حماقت؛ حماقت مداوا ندارد چرا؟ چون انسان هر بیماری را با عقل شفا میدهد وقتی عقل نداشته باشد چطوری می خواهد شفا دهد؛ لذا این مصیبت، مصیبت عظما است. ولی بدتر از آن این است که خدا به ما داده و ما بی عقلی کنیم، این خیلی بدجور است؛ یک دفعه هست انسان ندارد ولی یک دفعه هست دارد، خدا لطفش را کرده، خدا به همه، همه چیز داده منتها  با دستهای خودشان نابودش می کنند؛ این خیلی بدبختی دارد.

جبران بی عقلی

ولی این مصیبت را یک جوری می توان از بین برد اینکه با انسانهای عاقل و عالم همراه باشیم. یک رکعت پشت سر عالم نماز خواندن دو هزار رکعت ثواب دارد، الان ما داریم پشت سر مقام معظم رهبری نماز میخوانیم ، این چقدر خوب است؛ هم فقیه است، هم اعلم است، هم سید است؛ لذا هر رکعت از نماز های ما دوهزار بلکه دو میلیون ثواب دارد. الان فرض بگیرید من آقا را قبول نداشته باشم، نظام را قبول نداشته باشم، یک آدم یک لا قبا چقدر مگر می توانم برد داشته باشم؟ هیچی. اگر نه نظام را قبول دارم نه شهدا را قبول دارم نه آقا را قبول دارم یک نفر هستم، فرض کن شب و روز نماز بخوانم، خیلی متقی هم باشم،  عالم هم باشم هر چه علمم برود بالاتر چه فایده ای دارد؟

ولی اگر کسی نظام را تقویت کند، عالم هم نباشد خیلی ارزش دارد؛ مثل شهید محسن حججی که عالم نبود ولی نظام ولایت فقیه را تقویت کرد؛ سیلی زد تو دهن آمریکا؛ این ارزش دارد؛ یک رکعتش دو میلیون ثواب دارد عقل همین را می گوید  آدم سیاهی لشگر امام حسین هم باشد خیلی مهم است. محشور می شود با امام حسین علیه السلام .

راه این که این بی عقلی را جبران کنیم این است که بیاییم در لشگر دین، بیاییم در لشگر اسلام؛ اگر آدم بیاید در لشکر اسلام کار کند یک دستش میشود هزار دست؛ نماز جماعت برای همین خوب است؛ ید الله مع الجماعه؛ در جماعت وجه الله تجلی می کند می فرماید  کسی که سه وعده نمازش را به جماعت بخواند، دنیا را انداخته پشت سر؛ تمام شیاطین و اجنه را می اندازد دور؛ پیغمبر به آن کوری که می خواست اجازه بگیرد نماز جماعت نیاید فرمود آقا فرمود نه از خانه ات طناب ببند تا مسجد، دست بر طناب بگیر به مسجد بیا،  ولی جماعت را ترک مکن. ارزش جماعت خیلی مهم است. کم عقلی خودمان را ، بی عقلی خودمان را جبران کنیم با پیوستن به عقلا، با پیوستن علما، با پیوستن به راه حق، با پیوستن به راه ابی عبدالله؛ این کار را درست می کند.

«و لا عدم عقل کقله الیقین» هیچ عدم عقلی مثل عدم یقین نیست؛ معلوم می‌شود که ما برای اینکه عقلمان را درست کنیم باید یقینمان درست کنیم. این یقین خیلی مهم است. بیشتر این کسانی که اهل مسجد و جماعت نیستند، همش در شک و تردید هستند؛ در خدا یقین ندارند، در نبوت و امامت یقینشان ضعیف است در ولایت فقیه یقینشان ضعیف است، در مراجع یقینشان ضعیف است؛ علامت این که یقینشان ضعیف است این است که به رساله مرجع تقلید خودش هم عمل نمی کند، اگر یقین داشت رساله را می خواند و عمل می کرد حتی رساله را  نمی خواند معلوم است شک دارد. بیشتر این کسانی که نمی آیند در صف جماعت، در صف اهل بیت، در صف دین، در صف نظام حتی؛ یقینشان ضعیف است.

شرط ریاست جمهوری

به نظر من این نظام، نظام امام زمان است نه اینکه این دولتها امام زمان باشد نه حقیر به خیلی از این دولت ها رأی نداده ام، خیلیها را هم که رأی داده ام، این طور نیست که صد در صد قبول داشته باشم؛ اگر به من بگویند رییس جمهور میگویم مقام معظم رهبری؛ رییس جمهور باید اعلم باشد، باید اتقی باشد، باید مال مردم خور نباشد، متقی باشد، باید به آمریکا و اروپا اعتقاد نداشته باشد، تکیه نکند به آمریکا و اروپا، سرمایه دار خودمان را پشتیبانی کند، یعنی سرمایه دارهای مردمی را، تولید کننده های داخلی را، نه این که دلار را ببرند بالا یک عده هم که از قبل خبر دارند پولدار تر بشوند، همه اش هم حرام است حرام اندر حرام؛ اینها  تقصیر کیست؟

اول شرط رییس جمهور این است که تقوای محض باشد، یک قران از مال مردم در جیبش نیامده باشد. علم داشته باشد، بصیرت داشته باشد، بعضی ها  هستند، مقام معظم رهبری هر چه می فرماید به عکسش را می گویند و انجام می دهند، به نظر من این نظام که می گوییم یعنی نظام ولایت فقیه وعده هایی که در روایات به ما داده اند ان شاءالله وصل می شود به امام زمان در مورد این نظام است؛ همین یمنی های پا برهنه ان شاءالله ریشه اسراییل را خواهند کند؛ الان حق و باطل مشخص شده نظام یعنی نظام جمهوری نه اینکه بگوییم تمام دولتها حقند، تمام وزرا حقند نه آنها اشتباه می کنند. دولتها باید تکیه کنند به مردم، تکیه کنند به نیروهای متخصص داخلی، به جای اینکه تکیه کنند به فرانسه و اروپا، فرانسه هیچ غلطی برای ما نمی کند؛ چیزی که به نفع ما باشد به ما نمی دهد؛ تکیه بر خارج برای ما کاری نمی کند.

ما باید یقین مان را زیاد کنیم، مصیبیتی بالاتر از شک و تردید نیست یقینمان را چطوری قوی کنیم؟ یقین 4 مرتبه دارد؛ یک مرتبه آن علم الیقین است یک مرتبه آن عین الیقین است، مرتبه سوم حق الیقین و مرتبه چهارم حقیقه حق الیقین است. اما اول مرتبه علم الیقین باید علم الیقین پیدا کنیم، برای همین است که می گویم رییس جمهور باید مجتهد باشد علم الیقین یعنی کسی که با علم به احکام شرعی به یقین رسیده باشد. وجود مقدس پیامبر می فرماید اگر شما هفتاد بار حمد را به مرده بخوانید زنده می شود، چون علم دارد، یقین دارد؛ اگر یکبار هم بخواند زنده می شود اصلا حمد هم نمی خواهد؛ امیرالمومنین با اشاره مرده را زنده می کند چون یقین دارد.

مجلس خوب

می خواهید یقینتان درست شود دنبال علم بروید، بروید دنبال مجالس اهل بیت مجالستان سخنرانی داشته باشد؛ امام صادق میفرماید: «رَحِمَ اللّهُ عَبْدا اَحْیا أمْرَنا،» خدا رحمت کند کسی که امر ما را زنده کند پرسیدند که احیا کردن امر شما چگونه است؟ فرمودند اینکه مجالس ما را زنده کند. حقیر متاسفم از آن هیئت هایی که سخنران ندارد، خیلی بد است هیئت باشد ولی سخنران نداشته باشد. سینه زدن و دسته بردن خیلی خوب است واقعا ما خودمان هم عاشق این چیزها هستیم ولی یک ساعت مجلس علم بالاتر است از هزار شب عبادت؛ بالاتر است از دوازده هزار ختم قرآن.

آرامش نماز جمعه ای ها

نماز جمعه ای  ها یک آرامش خاصی دارند نماز جمعه ای بشوید، اصلا ترک نکنید خواهش می کنم از خانم ها که شوهرانتان را به زور هم که شده بفرستید نماز جمعه، ثوابش را برای خانم ها می نویسند؛  امام فرمود خانم های ما سهمشان در انقلاب اگر بیشتر نباشد از مردان، کمتر نیست؛ چرا؟ چون خانم ها هم مردانشان را می فرستادند هم خودشان می رفتند بچه به بغل، خانم ها مظهر جمال خدا هستند، اگر شوهرتان تنبلی می کند نمی رود نماز جمعه، به زور هم که شده بفرستید نماز جمعه؛ نماز جمعه ای ها یک آرامش عجیبی داند؛ شک هم نداشته باشید، کسانی که نماز جمعه ای هستند خدا کارهایشان را اصلاح می کند، کارهایشان را  روی روال می اندازد؛ بعضی ها زندگیشان پریشان است ازش بپرسید نه نماز جمعه ای است نه اهل جماعت است.

حرمت زن

زن حرمت دارد، حضرت علی تا وقتی حضرت زهرا زنده بود با کسی ازدواج نکرد، زن مقام دارد،  وقتی کسی زن خوبی دارد مکروه است برود زن دیگری بگیرد اگر همسر خوبی دارید سراغ همسر دیگری نروید؛ حتی با خواهر زاده خانم با اینکه نامحرم است نمی توان ازدواج کرد مگر اینکه همسرتان اجازه دهد چرا چون زن شخصیت دارد.  اگر هم بگیرید باید عدالت را رعایت کنید ما که توان نداریم؛ در روایت دارد که مومن قلیل الشهوه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *