عقل شیطانی

«أَعْقَلُ النَّاسِ مُحْسِنٌ خَائِفٌ» مهم این است که ما عقل داشته باشیم خیلی ها از این نعمت خدادادی استفاده نمی کنند؛ خیلی از مشکلات ما مال بی عقلی است؛ در اثر بی عقلی ورشکسته می شویم، وضع مالیمان خراب می شود، عقل چیز خوبی است، ولی هر کسی یک عقلی دارد؛ ما یک اراده نفسانی داریم، که مال این حیوانهای اروپایی و آمریکایی است، به خاطر این که پولدار بشود نسل کشی می کند، انسانها را می کشد، در عراق جنایت می کند، در سوریه جنایت میکند، در یمن جنایت می کند، این اراده شیطانی است، این اراده حیوانی است.

بعضی می روند اروپا را می بینند و می گویند بَه بَه چقدر خوب است؛ نَه، به این ظواهر نگاه نکنید. آواز دُهُل شنیدن از دور خوش است. این ها نمی دانید در وجودشان چه جهنمی است. این ها وجودشان جهنم است. این خیابانهای قشنگ به چه درد می خورد؟ آیا واقعا انسان می تواند وجدان راحت داشته باشد، که با خون مردم  مسلمان تغذیه کند؟ نمی شود. کدام وجدان راحت؟ لذا اصلا به اینها غبطه نخورید و اصلا به این فکر نکنید که فلانی رفت آمریکا وضعش خوب شد. بر فرض وضع مالی اش خوب شد؛ به چه درد می خورد؟ در روایت دارد که وجود مقدس پیامبر اکرم صلی الله علیه آله می فرماید: «الْفَقْرُ فَخْرِی»؛ فقر افتخار من است. فقرا در بهشت مقامی دارند که ثروتمندان به آن ها غبطه می خورند. مگر ثروتمندی مثل حضرت خدیجه سلام الله علیها که ثروتش را در راه اسلام داد، اگر ثروتمندی مثل حضرت خدیجه سلام الله علیها است مسجد می سازد، ثروتش را در راه اسلام خرج می کند، خوش به حالش.

عقل معاش

دومین اراده اراده عقلانی است ، انسان عقل داشته باشد، عقل معاش؛ «إِذَا أَرَادَ اَللَّهُ بِعَبْدٍ خَيْراً»؛ وقتی خداوند متعال در مورد بنده ای یک چیز خوبی را اراده می کند سه چیز به او می دهد؛ 1-«فَقَّهَهُ فِي اَلدِّينِ»؛ در دین فقیهش می کند که در علم برود، دستورات اسلام را یاد بگیرد. الحمدلله شما اهل منبر هستید و این خیلی مهم است که خودتان عالِم هستید چون اهل منبرید . در روایت دارد که کسی چهل حدیث را حفظ کند؛ «بَعَثَهُ اَللَّهُ فَقِيهاً عَالِماً»؛ خداوند عالِم محشورش می کند.

2- «تَقْدِیرُ الْمَعِیشَةِ»؛ خدا وقتی برای کسی خوبی بخواهد به او معیشت را یاد می دهد که زندگی اش را اندازه گیری کند. «تَقْدِیرُ الْمَعِیشَةِ» یعنی اندازه گیری زندگی. عقل معاش داشته باشد، عقل زندگی داشته باشد؛ ما عقل ربانی که نداریم لا اقل عقل معاش داشته باشیم، می بینی طلبه است، شب تا صبح  میرود سینه میزند ولی روز تو درسهایش میخوابد، خوب این عقل زندگی ندارد، به درد نمی خورد، البته خیلی کم هستند ولی حقیر  کسانی را دیدم همین مسأله سبب شده طلبگی را رها کنند، باید برای درست وقت بگذاری، برای عبادتت هم زمان بگذاری،  نه اینکه افراط و تفریط کنی، هر چیزی یک قاعده ای دارد عقل معاش یعنی خدا برای هر چیزی اندازه ای قرار داده، «قَدْ جَعَلَ اللّهُ لِكُلِّ شَيْ‌ءٍ قَدْراً» هر چیزی یک اندازه ای دارد، ما باید این اندازه ها را رعایت کنیم.

عقل عقل

عرفا یک اراده دارند به نام اراده ربانی و یک عقلی دارند که به آن می گویند عقل عقل. بعضی می گویند عشق مهم است عقل چیست؟ در شعر ها هم می بینید عقل را مقابل عشق قرار می دهند، می گویند امام حسین عاشق بود، پای استدلالیان چوبین بود/ پای چوبین سخت بی تمکین بود، می گویند عشق مهم است. این حرفها اشتباه است این مال صوفی هاست؛ اتفاقا عاقلترین مردم امام حسین علیه السلام است، عظمت امام حسین علیه السلام به این است که هم عاشق ترین مردم است هم عاقلترین، حقیر ادعایم این است که عقل و عشق با هم منافات ندارند، بلکه این دو همدیگر را تایید می کنند، بعض صوفیه اشتباه می کنند که عشق را از عقل جدا می کنند؛ لذا می بینی که فلان صوفی سر از انگلیس در می آورد، کدام عقل و کدام عشق می گوید بروی زیر پرچم انگلیس؟

از نظر عقل ظاهر بین امام نباید قیام می کرد، مراجع دیگر مثل امام بلند نشدند قیام کنند؛ آیا این کار امام عشق بود و خلاف عقل؟ نه اتفاقا اعقل الناس من خاف الله تبارک و تعالی، عاقل ترین مردم کسی است که از خدا بترسد؛ اتفاقا امام رحمه الله علیه عاقل بود، عاقل ترین مردم امام بود؛ رفتند محضر امیرالمومنین علیه السلام گفتند معاویه خیلی عاقل است، حضرت فرمود این عقل نیست «تلک الشیطنه النکری» این شیطنت است، این جهنمی بودن است؛ امام سال 42 چون میدانست مومن از غیر خدا نمی ترسد  «لا یخاف ما سوی الله» از غیر خدا نترسید قیام کرد،امام عاقل بود، عاقلترین مردم بود، امام می دید اگر کسی توکل کند به خدا قوی ترین مردم است، امام توکل کرد به خدا، از غیر خدا نترسید؛ الان ما داریم از انقلاب امام روزی می خوریم، تمام دنیا از انقلاب امام روزی می خورد، این هم عقل است، هم عشق است؛ عقل است چون امام عاقلانه عمل کرد، ایران را زنده کرد، همه بیگانگان را ریخت بیرون با چی؟ با عقل. الان دشمنان جرأت نمی کنند به خاک ایران تجاوز کنند. خدا لعنت کند شاهان قاجار و پهلوی را، کشور آذربایجان و ارمنستان مال ما بود دادند رفت بحرین مال ما بود دادند رفت، ولی جمهوری اسلامی به برکت ولایت فقیه یک وجب را هم از دست نداد. اراده ربانی سومین نوع اراده است، حقیر به صوفیه عرض می کنم کسی که اراده ربانی دارد، عقل عقل را دارد؛ یک بار من عقل خودم را ملاک قرار می دهم، فقط همین جلوی پایم را می بینم، ولی یک دفعه می گویم توکل می کنم به خدا، خدا فقط این جا را نمی بیند خدا هزاران سال دیگر را هم می بیند امام حسین به اراده خدا تکیه کرد الان را هم دید که 30 میلیون نفر میروند پیاده روی اربعین.

اشاره چشم عباس

عاقل ترین مردم عاشق ترین مردم است و عاشق ترین مردم هم عاقل ترین، عقل کسی که اراده ربانی دارد در اراده ربانی ذوب می شود؛ داخل اراده ربانی عقل هم هست، میشود عقل عقل؛ کسی که اراده ربانی داشته باشد، عقل را خلق می کند عقلا را  خلق می کند امام حسین عاقل و عقلا را ایجاد می کند، رفتند پیش حضرت گفتند مقام سلمان بالاتر بود یا مقام عمویتان عباسعلیه السلام ؟ حضرت فرمود عموی من عباس علیه السلام با یک اشاره چشمش هزاران سلمان درست می کند؛ کسی که اراده ربانی داشته باشد عقول را خلق می کند. الان یک بچه ایرانی از سیاستمداران آمریکا و اروپا بیشتر می فهمد، چه کسی اینکار را کرده؟ حضرت ابالفضل علیه السلام حضرت امام حسین علیه السلام  .

اعقل الناس محسن خائف عاقلترین مردم کسی است که محسن باشد یعنی از همه بیشتر نوکری میکند، ولی باز می ترسد و می گوید خدایا من چیزی ندارم؛ امیر المومنین علیه السلام معلم الانبیاء است، ولی وقتی پیش خدا میرسد می فرماید: انا الجاهل الذی علمته، انا المیت الذی احییته. عاقلترین مردم کسی است که ببیند چیزی ندارد ولو مقامش از همه بالاتر برود.

مومن به حقیقت ایمان نمیرسد، مگر اینکه خودش را از تمام عالم پایین تر بداند؛ اگر کسی خائف شد، زبانش بسته می شود؛ می خواهی ببینی خائف حقیقی هستی، ببین زبان داری یا نه؟ ببین زبانت جلوی خدا دراز است یا نه؟ امیرالمومنین علیه السلام با آن عظمت می فرماید و«نفسی بجنایتها» خوف واقعی آن است که زبان را می بندد؛ از همه بالاتر است ولی باز می ترسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *