مراتب نفس

یکی از مراتب نفس، نفس ناطقه قدسیه است. یک مرتبش نفس نباتی است.یک مرتبه اش نفس حیوانی؛ تفاوت بشر با سایر موجودات در نفس ناطقه قدسیه و نفس کلیه اللهیه است.

بعضی از علما این نفس کلیه اللهیه را برای انسان قبول ندارند ولی عرفا بر این عقیده اند که انسانها یک نفس کلی الهی داراند و درستش نیز همین است. یعنی می‌تواند به اسماء صفات خداوند نزدیک بشود مثلا میتواند مانند خدا علیم بشود. مانند سلمان که یکی از شاگردان امیرالمومنین (ع) است ولی می‌گویند:«یعلم علم ما کان ما سیکون و ما هوکائن» چون علمش وصل شده به علم خدا، پس ما خودمان را مفت به این دنیا نفروشیم. شهدا اینچنین بودند اصلا بشر آمده برای عبداللهی، برای مقام عندیت، آدم باید قدر کارهایش را بداند. کاری یک شأنی دارد یک مقامی دارد که ما نمی شناسیم. مثلا پیامبران حق شفاعت دارند.

صبر در مصیبت

روایت از امام کاظم است که میفرمایند: چرا بلاها و گرفتاریهایتان را به دیگران می‌گویند؟ آن طرف یا دوستتان است یا دشمنتان اگر دوست باشد که بیچاره فقط دلش میسوزد، اگر هم دشمنت باشد دشمن شاد می شوید؛ پس چرا به دیگران میگویید؟ وقتی بلا را به دیگران میگویید در واقع داری از خدا شکایت میکنید، اول شرط استجابت دعا تفویض است. کارهار ا بسپارید به خدا، بالاترین نعمت ها مصیبت راست. وقتی خبر شهادت آقا مصطفی را به امام دادند ، وقت نماز مستحبی و نافله مغرب بود آقا بلند شدند نماز نافله خواندند بعد از نماز اصلا انگار نه انگار که این خبر ناگوار را به ایشان دادند، آن هم کسی مانند حاج آقا مصطفی که امام در مورد ایشان فرمودند امیدآینده اسلام است. اگر می‌دانستید خواستن چیزی از دیگران چقدر برایتان بد است. هیچ وقت هیچ حاجتی از کسی نمیخواستید.

اگر می‌دانستید چقدر بد است اگر کسی از شما چیزی بخواهد بتوانید برآورده کنید ولی نکنید، هیچوقت تقاضای کسی را رد نمیکردید.امام حسن (ع) بر سر خانه مشعل میگذاشتند که کسی راه خانه ایشان را گم نکند چون در شهر ایشان معروف به کریم  و بخشنده بودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *