دشمن زیرک

یک دفعه یک دشمنی هست دشمنِ بی عقل است. ولی یک وقتی یک دشمنانی هستند که حساب و کتاب دستشان است. این آمریکا شیطان است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به دولت گفت: من می ترسم این ها سر شما را شیره بمالند! آخرش هم شیره مالیدند. این برجام چه شد؟ همۀ تحریم ها را چند برابر کردند. اَرز را هم که به پانزده هزار تومان رساندند! سکه هم که شد چهار میلیون و نیم! خب این ها شیره مالی نیست؟ نَفْس هم همینگونه است؛ حقّه باز است. باید انسان حواسش جمع باشد؛ و اِلّا انسان را می زند زمین. اگر شما نَفْس را دشمن حساب نکنید، بدون اینکه بفهمید، شیطان سوارتان می شود. ولی اگر بدانی که شیطان است و راه حلی برای مقابله با آن به کار می بندی.

 

حرز هفتگی

وجود مقدس پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) می فرماید: اگر کسی نماز صبح و ظهر و مغرب و عشاء را به جماعت بخواند، دیگر دنیا نمی تواند سوارش بشود؛ این یک راه حل است. انسان پناه بیاورد به مسجد. پناه بیاورد به خانۀ خدا. پناه بیاورد به نماز جمعه؛ در روایت دارد: «اَلجُمعَةُ مِنَ الجُمعَة، مَغفِرَة»؛ کسی که در نماز جمعه شرکت کند، خدا او را تا جمعۀ بعد، در حرز خودش حفظ می کند. تا هفتۀ دیگر در اَمان خدا است.در روایت هست که: مقام هر کسی در قیامت به اندازۀ نماز جمعه هایی است که رفته است. در نماز جمعه حتما شرکت کنید. نماز جمعه یک هدیۀ الهی بود از انقلاب جمهوری اسلامی که به ما دادند. نمار جمعه یعنی ارتباط با شهداء و خون شهداء. نماز جمعه یعنی ارتباط با ولایت فقیه. نماز جمعه یعنی ارتباط با امامت. نماز جمعه یعنی ارتباط با امام زمان (عجل الله فرجه)

بنده خواهشم از خانم ها این است که شوهرانتان را کمک کنید در دین. پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله) پرسید: علی جان؛ فاطمه چگونه همسری است؟ فرمود: «نِعمَ العَون عَلی طاعَةِ الله»[1]؛ بهترین یاور در راه اطاعت خدا.

 

ملاک رأی

بنده سفارشم به دولت جمهوری اسلامی هم همین است؛ اینکه می بینید دولت آمریکا سرشان را شیره مالیدند، این برای این است که مبارزه با نَفْسشان ضعیف است. اگر مبارزه کنند با نَفْسشان، یاد می گیرند که توی سر آمریکا هم بزنند. البته مردم ایران هم باید موقع رأی دادن به کسانی رأی بدهند که ذکاوت داشته باشند، فراست داشته باشند. انسان به کسانی رأی بدهد که قوی باشند. بزنند توی دهن آمریکا. اینها خشونت طلبی نیست. وقتی رهبری معظم می گوید آمریکا قابل مذاکره نیست؛ او یک چیزی می داند. گوسفند که با گرگ مذاکره نمی کند. این ها شمشیر را از رو بسته اند و دارند در سوریه و عراق جنایت می کنند. تمام این برنامه ها برای این است که می خواهند ریشۀ جمهوری اسلامی را بکَنند؛ ولی کور خوانده اند؛ نخواهند توانست. مردم ایران فهمیده اند. مردم ایران علوی اند. مردم ایران شیعه اند. مردم ایران امامت و ولایت را با پوست و گوشت و خونشان درک کرده اند. همین محرم که می آید، تمام رشته هایشان را پنبه می کند. مردم ایران حسینی اند.

من اگر باشم موقع رأی گیری نگاه می کنم ببینم که کدام کاندیدا بیشتر به نَفْسش غالب است؛ به او رأی می دهم. حالا ممکن است هیچکدامشان به نَفْسشان هم غالب نباشند ولی آن کسی که بیشتر غالب است را. انسان به یک همچین کسی رأی بدهد. ان شاءالله که همه شان خوبند و بهشتی اند و غالبند بر نَفْسشان ولی به آن کسی انسان رأی بدهد که بیشتر از همه به نَفْسش غالب است. آن کسی که جلوی رانت خوردن زیر دستی هایش را بگیرد. آن کسی که جلوی اختلاس کردن زیر دستی هایش را بگیرد. آن کسی که جلوی افرادی که دلار را می برند می رسانند به پانزده هزار تومان، از اول بگیرد؛ نَه اینکه بگذارد ببرند، بعد محاکمه شان کند! نَه از اول بگیر جلوشان را.

 

بالاترین مصیبت

«لَا مُصِیبَةَ کَعَدَمِ الْعَقْلِ»[2]؛ مصیبتی بالاتر از بی عقلی نیست. طرف می گوید: عجب مصیبتی گیر کردم؛ خانه ندارم. نَه، خانه نداشتن مصیبت نیست. مصیبت، بی عقلی است. اگر انسان عقل داشته باشد، پول هم نداشته باشد، خدا زندگی اش را زیبا می کند.

در کودکی یک انشائی می دادند که علم بهتر است یا ثروت؟ بنده که می گویم هیچکدام. شما برو دنبال خدا. اگر می روی دنبال علم، به خاطر خدا برو. اگر دنبال ثروت می روی، به خاطر خدا برو. که باید پِی هردویشان هم رفت. مرد نباید تنبل باشد. اهل بیت ما بی کار نبودند، تنبل نبودند، زحمت می کشیدند، کار می کردند. بعضی ها می آیند پیش ما افسردگی گرفته اند؛ اولین چیزی که می پرسم ازشان می گویم: کار داری؟ می گوید: نَه. خب معلوم است که افسردگی می گیری.

ما دو نوع عقل داریم؛ یک عقلی داریم که عقل بشری است؛ که آن هم به نوبۀ خودش خوب است. ولی یک عقلی داریم که عقلِ عقل است. عقلِ عقل یعنی ارادۀ ربّانی. اگر کسی عقلِ عقلش را درست کرد، مسلماً عقلش هم درست می شود. اگر کسی نیت کرد به خدا برسد مسلماً وسطی ها را هم به او می دهند. برویم دنبال صد؛ نود و هشتاد و هفتاد و همه چیز در آن هست. برویم دنبال آن ارادۀ ربّانی. البته این سخت است. اولین کاری که ما باید بکنیم این است که جلوی ارادۀ نَفْسانی مان بایستیم.

 

کلی نگری

ارادۀ ربّانی یعنی جزئی نگری را بگذارید کنار، کلی نگری کنید. یک سِری به امام حسین (علیه السلام) می گفتند شما برای چه می خواهی بروی؟ این ملعون ها که پدر و برادر شما را شهید کردند؛ شما برای چه می خواهی بروی کوفه؟ آقا یک چیز دیگر را می دید؛ آقا ارادۀ ربّانی را داشت. چون ارادۀ ربّانی داشت، جزئی نگر نبود. فرمود: «شَاءَالله أَنْ يَرانی قَتِيلًا»[3]. نَه اینکه بی عقلی باشد، نَه؛ این عقلِ عقل است. می دانید چرا؟ چون امام حسین (علیه السلام) دید اگر کشته بشود، تا قیامِ قیامت با قیام امام حسین (علیه السلام) و با اسم او؛ تمام ظَلَمه پشتشان می لرزد. مردم هدایت می شوند. اربعین ها صورت می گیرد. اربعین پنج میلیونی می شود دَه میلیون؛ دَه میلیونی می شود بیست میلیون؛ بیست میلیونی می شود سی میلیون. کم کم از همان کربلا در اربعین ان شاءالله می روند اسرائیل را هم می گیرند. آقا این ها را می دید؛ چرا؟ چون ارادۀ ربّانی  داشت. جزئی نگر نبود، کلی نگر بود. خدا نگر بود. کسی که جزئی نگر است به زن و بچۀ خودش نگاه می کند. به خانه و ماشین خودش نگاه می کند.

من عرضم این نیست که یک فقیر بی سروپایی بشویم؛ نَه. ما باید دنبال کار برویم، دنبال زحمت برویم. ولی اراده مهم است. ارادۀ ربّانی ات را به کار ببر؛ نیت مهم است. مبارزۀ با نَفْس مهم است. مبارزۀ با هوا پرستی مهم است. اگر رفتی دنبال نَفْس، مدام می خواهی حسابت را درست کنی؛ چون تکیه نداری به خدا. چون به خدا یقین نداری. مدام می خواهی میلیارد میلیارد بگذاری در حسابت.

دوم اینکه عفت پیشه کنیم. زیاده خواهی نداشته باشیم. اگر کسی رفت دنبال نَفْس زیاده خواهی پیدا می کند، مال مردم خوری پیدا می کند، حق کشی پیدا می کند، پا می گذارد روی حقوق مردم، تجاوز می کند به حقوق مردم. ولی اگر کسی دنبال خدا رفت دیگر تجاوز نمی کند به حقوق مردم؛ بلکه زندگی اش را در اختیار خدا قرار می دهد.

 

[1] – بحارالانوار، ج ۴۳، ص117

[2] – تحف العقول، ص284

[3] – مشيت خدا اين طور قرار گرفته كه تو را كشته ببيند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *