تولّی و تبرّی

خیلی اوقات ممکن است انسان هزار سال هم عمر کند، قدیمی ها زیاد عمر می کردند. حضرت نوح سه هزار و خورده ای سال عمر کرد. ممکن است انسان هزار سال یا بیشتر عمر کند ولی نداند چی به چی است! ولی یک نفر ممکن است مثل علی اکبر علیه السلام 18 یا 24 سال سنش باشد ولی «اَشْبَهُ النّاسِ خَلْقاً وَ خُلْقاً وَ مَنْطِقاً بِرَسُولِكَ» باشد؛ همۀ معارف و علوم را بداند. چقدر خوب است، انسان به حقیقت و معرفت برسد. به نظر بنده حتی لحظه ای از زندگی بدون معرفت، جایز نیست. حالا می خواستم بگویم حرام است! چند شب پیش عرض کردم کسی که آمریکا و اروپا را دوست داشته باشد و تعلق داشته باشد به آن، این حرام است. بعد یکی از خواهران نامه نوشته بود که آخر روی چه حسابی حرام است؟ معرفت که باشد، معلوم می شود که چرا حرام است. بنده برای ایشان نوشتم که از اصول قطعی و مسلم شیعه تولّی و تبرّی است؛ تولّی یعنی دوستی اهل بیت علیهم السلام و دوستی مؤمنین و دوستی کسانی که راه خدا را دارند؛ تبرّی یعنی بیزاری از کسانی که دشمن خدا و اهل بیت علیهم السلام اند. الآن اروپا دارد در یمن نسل کشی می کند. به خدا قسم اگر ذره ای محبت اروپا در دل ما باشد، حرام مسلّم است؛ اینها دارند کودکان را در شکم مادرشان می کشند؛ کودکان را در بیمارستانها می کشند؛ پیرزن و پیرمرد را می کشند؛ بمب خوشه ای می ریزند بر سر مردمِ پابرهنۀ فقیر؛ آنوقت می شود اینها را دوست داشت؟ ببینید در سوریه و عراق چگونه آدم می کشند؛ این جنایت نیست؟ یکی از واجبات مسلّم شرعی دین اسلام تولّی و تبرّی است. تبرّی یعنی فقط یزید؟ فقط شمر؟ نَه؛ تبرّی یعنی دشمنان الآنمان را بشناسیم.

علاقه به اروپا

چه کسی گفته، علاقۀ به اروپا حلال است؟ علاقۀ به اروپا سبب می شود چشم انسان کور شود. چگونه است که نمی توانند قیمت دلار را کنترل کنند؟ چرا دلار الآن باید هجده هزار تومان باشد. چرا نمی توانند کنترل کنند؟ علاقۀ به اروپا چشم انسان را کور می کند. «حُبُّكَ لِلشَّیْ ءِ یُعْمِی وَ یُصِمُّ»[1]؛ افتخار دارد که بگوییم رفتیم اروپا و ترامپ را منزوی کردیم؟ چه افتخاری دارد؟ همدستی با یک مشت جنایتکار نسل کش. ولو در ظاهر یک بَه بَه و چَه چَهی هم بکنند؛ اینها الکی است. اینها می گویند ما ایران را کمک می کنیم، ولی حالا ببینید چگونه کمک می کنند! بنده اگر جای دولت باشم از سرمایه گذاران داخلی پشتیبانی می کنم؛ قیمت دلار پایین می آید؛ پشتیبانی کنید از مردم؛ افتخار نکنید که با اروپا و سران اروپا مذاکره کردید؛ سران اروپا هیچوقت هیچ غلطی برای ما نکردند و هیچ غلطی نخواهند کرد. تجربه نکرده ایم؟

بررسی کنیم که در این چهل سال فرانسه برای جمهوری اسلامی چه کرده است؟ این برجامی که الآن می نازند به آن؛ می نازند به این که ما ترامپ را منزوی کردیم، همه هم صدا شده اند و می خواهند به ما کمک کنند! در این دو سه سالی که برجام امضاء شده، بررسی کنید که مثلاً فرانسه در قصۀ برجام، برای ما چه کار کرده؟ جز خیانت، هیچ غلطی نکرده. بررسی کنید ببینید انگلیس چه کار کرده؟ جز ضربه و خیانت کاری نکرده. آنوقت ما دلمان را خوش کنیم برای اینکه سرمان را شیره بمالند بیایند بگویند ما به ایران کمک می کنیم! علاقۀ به اروپا حرام است. اگر واقعاً یک منفعتی برای مردم داشته باشد، بنده هم می گویم، تقیّه کنید و با آنها همکاری کنید؛ ولی اینطور نیست. شما الآن از چین دارید استفاده می کنید؛ همکاری می کنید، اشکالی ندارد. از روسیه کمک می گیرید و به آنها کمک می کنید؛ اشکالی ندارد. با یک سری کشورها روابطی دارید که کمکتان کرده اند، اشکالی ندارد. ولی وقتی ما داریم می بینیم این انگلیس و فرانسه و آلمانِ موذی، هیچ غلطی نکرده اند برای این نظام؛ کاش هیچ غلطی نکرده بودند؛ چقدر دارند خیانت و جنایت می کنند؛ پس علاقۀ به اینها حرام شرعی است.

قلّه مردم عالم

خیلی خوب است که معرفت داشته باشیم؛ هر لحظه از زندگی ما بدون معرفت جایز نیست؛ اگر نگوییم شرعاً، حداقل می توان گفت عقلاً جایز نیست؛ این حرف بنده نیست، بلکه امام رحمة الله علیه می فرماید: معرفت و دنبال اخلاق رفتن و عمل به عرفان عملی و اخلاق عملی از اوجب واجبات است. مؤمن باید فطانت داشته باشد. اگر مؤمن فطانت داشته باشد و زیرک باشد، هیچوقت دلار هجده هزار تومان نمی شود. اگر مؤمن زیرک باشد، هیچوقت پول مملکت ما به این شکل تضعیف نمی شود. البته اینها برای مردم ایران چیزی نیست؛ الحمدلله ما پشتیبان نظام ولایی مان هستیم؛ پشتیبان نظام اسلامی و راه شهداء و خون شهداء هستیم. استکبار جهانی با این حقّه ها و حیله هایی که می خواهند بزنند، نمی توانند مردم ایران را از راه به در کنند. دیدید، مقام معظم رهبری مدظله العالی پیش بینی کردند، حتی از نظر اقتصادی هم مردم ایران إن شاءالله پیشرفت خواهند کرد. إن شاءالله خداوند به کوری چشم دشمنان، اقتصاد ایران را اقتصاد برتر جهان قرار بدهد. و إن شاءالله این خواهد شد. البته مردم ایران اگر اقتصادشان هم اینطور نشود، با همین چیزی هم که هست، ما می خواهیم راه خدا را برویم؛ ما که برای شکم کار نمی کنیم. مردم ایران ثابت کرده اند که به خون شهداء بی احترامی نمی کنند و پا نمی گذارند روی آن؛ پشتیبانی می کنند از خون شهداء؛ مردم ما این انقلاب را از روی علم ایجاد کرده اند؛ از روی معرفت به این انقلاب اقدام کرده اند؛ به جرأت عرض می کنم که بزرگترین مردم دنیا مردم ایران اند؛ قلۀ مردم عالَم، مردم ایرانند و إن شاءالله همین مردم پوزۀ آمریکا را که تا بحال درسوریه، لبنان، عراق، بحرین به خاک مالیدند؛ در جاهای دیگر هم به خاک خواهند مالید. و این پیش بینی پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله است.

کاملترین نقطه وجودی

مرگ یعنی چه؟ مرگ یعنی انسان این بدن مادی را رها می کند در دنیا و وصل می شود به خدا؛ بر می گردد به حقیقت وجودی خود؛ نور وجودی اش وصل می شود به نور خدا؛ علمش وصل می شود به علم خدا؛ متصل می شود به «إنّا لِلّه و إنّا إلیه راجعون»؛ پس مرگ زیباترین نقطۀ وجودی انسان است؛ کامل ترین نقطۀ وجودی انسان مرگ است؛ چون متصل می شود به حقیقت وجودی اش؛ مرگ یعنی وصل شدن به حقایق وجودی؛ انسان با مرگ نه تنها قدرتش کم نمی شود بلکه هزاران برابر می شود. لذا شما وقتی می روی کنار قبر پدر یا مادرت سریع می توانی حاجتت را بگیری؛ چون قدرت دارند. انسان اگر چهل بار غسل جمعه انجام بدهد با خلوص نیت، دیگر بدنش نمی پوسد؛ یعنی درست است که از بدن جدا می شود، اما بر آن تسلط دارد؛ مؤمن بر بدنش تسلط دارد؛ الآن امام رضا علیه السلام بر بدنش تسلط دارد؛ هر وقت بخواهد بدن خلق می کند؛ حضرت اباعبدالله علیه السلام هم همینطور است. لذا وقتی که افتاده بود در گودی قتلگاه یک شمشیر شکسته پیدا کرد روی زانو بلند شد، بعد فرمود زهیر، حبیب، … بلند شوید ببینید با مولایتان چه کار می کنند، یکی یکی همه را صدا زد؛ همه حرکت کردند، گفتند آقا اگر اجازه می دهی بلند شویم؛ لذا زنده اند؛ الآن شهدا در مجالس اینطرف و آنطرف می روند؛ خیلی ها را زنده می کنند؛ از خواب بیدارت می کنند اگر به فکرشان باشی؛ به آنها یقین و معرفت داشته باشی؛ می گوید شهداء را چگونه خواب ببینم؟ خواب نمی خواهد؛ در بیداری ببین؛ یک مقدار باید معرفتمان را درست کنیم؛ مشکل، در معرفت ماست؛ مشکل، در یقین ماست.

شیعه

ما اگر فقط امام حسین علیه السلام را داشته باشیم، دیگر هیچ چیز نمی خواستیم. ما اگر حضرت معصومه سلام الله علیها را فقط داشته باشیم برای دنیا و آخرتمان بس است؛ نَه من بلکه تمام شیعیان عالَم. می فرماید شفاعت فاطمۀ معصومه سلام الله علیها بَس است برای همۀ شیعیان. ما همه چیز داریم. ما هزاران برابر آنچیزی که باید داشته باشیم داریم؛ شکر بلد نیستیم. به شما و خودم نصیحت می کنم، بیشتر از اینکه بگویی بِده، خدا را شکر کن؛ به ما داده اند. نمی خواهد بگویی بِده، داده اند؛ شکر کن؛ بگو خدایا شکرت به این نظام، شکرت به این ولایت، شکرت به ولایت فقیه، شکرت به ولایت اهل بیت علیهم السلام. خدایا شکرت به شیعه. در روایت دارد که اسم اعظم هشت حرف است؛ البته تقسیمات مختلفی دارد، 72 حرف داریم، 1000 داریم، 300 داریم، 360 داریم، 99 داریم؛ تقسیمات مختلفی دارد؛ ولی یکی از تقسیماتش می گوید 8 حرف دارد؛ که واقعاً هم این روایت درست و حق است. می فرماید اسم اعظم خدا 8 حرف است که 4 حرف آن وقتی امام زمان که تشریف بیاورند بروز پیدا می کند؛ 4 حرف دیگرش را هم الآن دارید. یک؛ توحید؛ توحید را داریم ما. منتها حاج آقا مصطفی عُرضه داشت شبی هزار بار قُل هُوَ اللهُ اَحَد می خواند، من ندارم. و اِلّا توحید را به ما داده اند؛ یکی از ذکرهایی که من سفارش می کنم که ترک نکنید این ذکر است؛ گفتن این ذکر عذاب را بر می دارد و ثواب های عظیمی دارد؛ روایت دارد که صد تا قل هوالله صبح، صد تا قل هوالله شب بخوانید، معجزه می کند. دلتان را صاف می کند. اگر توانستی دویست بار بخوان. اگر دویست بار بخوانی «غُفِرَ لهُ ما تَقَدَّمَ مِن ذَنبِه و ما تأخَّر»؛ تمام گناهان گذشته و آینده ات بخشیده می شود، دومین حرف اسم اعظم رسالت است، رسالت را به ما داده اند، به ما فقه داده اند، به ما اصول داده اند، به ما عرفان داده اند؛ به ما فلسفه داده اند؛ بخوان اینها را.

شهر علمی

این حوزۀ مبارکه یکی از هزاران حوزه است؛ اینجا الحمدلله طلبه های آزاد داریم ما. إن شاء الله اینجا ساخته بشود؛ یک شهر علمی درست کنیم؛ باید علوم، واحد بشود؛ یعنی یک جا باشد که فیزیک، شیمی، پزشکی، نجوم، ریاضی، فلسفه، عرفان، فقه، اصول، همۀ اینها تدریس بشود. همۀ اینها یک حقیقت دارد. «اَلعِلمُ نُقطَةٌ كَثَّرَها الجاهِلون». باید ما یک دانشگاه و یک حوزه ای درست کنیم که تمام این حقایق در آن جمع شده باشد. ما باید یک کلیدی پیدا کنیم که با آن بتوانیم مسائل ریاضی را حل کنیم. با همان کلید بتوانیم مسائل فلسفه را هم حل کنیم. با همان کلید بتوانیم مسائل فقه را هم حل کنیم. با همان کلید بتوانیم مسائل عرفان را هم حل کنیم. یک کلید دارد آن هم وجه الله است. همه جا هست. «فَأَيْنَمَا تُوَلُّوا فَثَمَ وَجْهُ‌ اللَّهِ»‌[2]؛ در فقه، اصول، فلسفه، عرفان، شیمی، نجوم … در همه چیز اعلم بشوی؛ و می شود. ابوعلی سینا در شانزه سالگی در تمام علوم اجتهاد داشت؛ ابو علی سینا در شما هم هست. تمام اَنبیاء در شما هستند، یعنی به همۀ این حقایق وجودی می توان دست پیدا کرد. این ها حقایق وجودی ما است. سومین حرف اسم اعظم، ولایت و امامت است؛ این امامت و ولایت را ما داریم. چهارمین حرف اسم اعظم، شیعه است. خدا را شکر به این شیعه؛ خدا را شکر که بین مردم ایران هستیم؛ بهترین مردمی که یاری می کنند امام زمانشان را. چقدر خوب است که ما نوکری این مردم را بکنیم. خواهشم از این دولت مردها، مسئولین، قوۀ مقننه، قوۀ قضائیه این است که واقعاً این مردم حقشان این است که نوکریشان را بکنیم.

[1] – من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 380

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) : حبّ شیء انسان را کور و کر می کند.

 

[2] – سورۀ بقره، آیۀ 115

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *