خلاصه بیانات حضرت آیت الله تقوایی حفظه الله تعالی چهارشنبه 5\10\97

ارتزاق دیگران

امام صادقعلیه السلام می فرماید:»بَاشِرْ كِبَارَ أُمُورِكَ بِنَفْسِكَ وَ كِلْ مَا صَغُرَ مِنْهَا إِلَى غَيْرِكَ« کارهای مهمت را خودت بر عهده بگیر و کارهای کوچکت را به دیگران بسپار. همت بلند خیلی مهم است. انسان زورش می آید به آرایشگر پول بدهد، زورش می آید به کفّاش پول بدهد، سختش است یک نفر بیاید کارهای خانه اش را انجام بدهد؛ اینها اشتباه است. ما وضعیت مالی و بی نیازی خودمان را با پول جمع کردن و تکیه به دنیا درست نکنیم، دنیا مگر چه چیزی دارد که مثلا حساب بانکی من پشتوانه من شود؟ ما باید گنجشک روزی باشیم؛ روزانه خدا برایمان برساند؛ این سبب می شود انسان به خدا یقین پیدا کند؛به خدا تکیه کند؛ ما باید تکیه کردن به خدا را یاد بگیریم؛ خودمان را بی نیاز از خدا نبینیم »إِنَّ الْإِنْسانَ لَيَطْغى أَنْ رَآهُ اسْتَغْنى« انسان تا می بیند بی نیاز است طغیان می کند؛ اما وقتی هر ماه تنش بلرزد که آیا تا آخر ماه پول من می رسد یا نمی رسد مجبور می شود به خدا توکل کند؛انسان باید به خودش تکیه کردن و توکل کردن به خدا را یاد بدهد ؛ کسی که به خدا توکل کند قوی ترین انسان عالم خواهد بود. ما یک مقدار به خدا تکیه کنیم و اسباب ظاهری را کنار بگذاریم ، در زندگیمان نترسیم از این که مثلا پول کرایه ماشین بدهیم یا فردی بیاید کارهای خانه ما را انجام بدهد.  ما برای همسرانمان چکار کرده ایم؟ ما به آنها بدهی داریم؛ مستحب است برای آنها خانه ی بزرگ بگیریم، مستحب است برای آنها ماشین بگیریم؛ اگر می توانی خدمتکار بیاوری ماهی یکبار خانه را تمیز کند بیاور. اصلا خودت نوکری آنها را کن. خانمهای ما مظهر جمال خدا هستند؛ مردان ما هم همینطور؛ ما امت شیعه هستیم؛ مردان ما مظهر جلال خدا هستند. ملت شیعه در قله آسمان هستی قرار دارد چه مردهای آن چه زنهای آن. کارهای کوچک را خودت نکن آقا می فرماید، برو دنبال کارهای بزرگ، اگر می توانید آژانس بگیرید یا سوار اتوبوس شوید. مشکل ما مشکل تمدن است یعنی تحرک نداریم، یک نفر می گفت چکار کنم ،خونم یک مقدار کثیف شده و فشارم رفته بالا و … گفتم ماشین نبر، پیاده برو سر کار؛ همه اش می خورد و می خوابد ،کارش هم که ساکن است ؛ ورزش هم نمی کند معلوم است مریض می شود. مثلا معامله خانه رو خودت انجام بده و واگذار نکن ، خودت وارد شو و البته سعی کن با آدمها ی متخصص با آدمهای صاحب تجربه مشورت کنی اما کارهای کوچک را به دیگران بسپار ، ببین امام چطوری فکر می کند؟ من می گویم اگر پولم را بدهم آرایشگاه از دستم رفته؛نه، این را بدهیم آنها هم زندگیشان بچرخد، زندگی دیگران را بچرخان. خدا توفیق بدهد بتوانیم محل ارتزاق دیگران بشویم.

اسباب باطنی روزی

ثانیا ما باید برویم به طرف این که اسباب باطنی را ببینیم؛ ما همه اش اسباب ظاهری را می بینیم؛ می فرماید کسی که ناخن هایش را صبح جمعه بگیرد روزی از آسمان برایش می ریزد؛ از سوره واقعه خواندن بیشتر روزی اش را جلب می کند؛ این یک سبب باطنی است. یا هر شب سوره واقعه را بخواند، سوره یاسین، سوره ذاریات؛ این سه تا سوره، سوره روزی است، مخصوصا یاسین. ملائکه سوره یاسین و حمد تمام ملائکه عالم را پوشش می دهند؛ آدم با سوره یاسین و حمد می تواند دنیا را زیر و رو کند. سوره یاسین چند تا ختم دارد که واقعا معجزه است. البته نه برای چیزهای دنیایی؛ چیز های دنیایی را هم خواستید بخواهید؛ ولی ختم بگیرید برای وصل به خدا؛ ختم بگیرید برای اینکه شما را بیدار کنند؛ ختم بگیرید برای شهادت حقیقی ظاهری و باطنی؛ ختم بگیرید برای اینکه چشمتان خدابین شود؛ زبانتان حق گو شود.

ملازمت

ما معمولا اراده حرکت نداریم؛  ضعیفیم، می خواهیم روزه بگیریم، نماز بخوانیم سختمان است ، نافله بخوانیم سختمان است، می خواهیم ورزش کنیم سختمان است. این را باید با جماعت درستش کنیم؛ خودمان را در مسابقه بیندازیم ، اگر دائما با کسانی باشیم که علمشان زیاد است، اهل درس خواندن هستند، درسمان قوی می شود. بعضیها خوب درس میخوانند؛ خوب ذکر می گویند؛ خوب نماز می خوانند؛ خوب وصل می شوند؛ با آنها ملازم شویم تا نفّس آنها به ما اصابت کند؛ مثل ظروف مرتبطه است؛ چیزی که در وجود آنهاست به وجود شما هم می آید، بالاخره روح اثر می کند. اگر بروید زیارت به خصوص پیاده این روح  امامزاده عبدالعظیم حسنی یا روح امام زاده داوود یا روح حضرت معصومه یا از همه بالاتر امام حسین علیه السلام تمام وجودتان را پر می کند. عرفا می گویند: اگر شما سه ساعت تجلی داشته باشی دیوانه می شوی، نمی شود؛ اما اگر زیارت بروی ده ساعت هم بروی خدا کمکت می کند زیارت چیز عجیبی است.

شهود

در فلسفه می گویند، علمی که قابل نقل و انتقال است فلسفه است، اگر بخواهی استدلال کنی به وجود خدا باید از راه برهان امکان و وجوب بروی تا قابل نقل و انتقال باشد و الا عرفان یک تجربه است؛ دیگر قابل انتقال نیست؛ شهود شخصی است. این حرف اشتباه است؛ خدا می گوید میخواهید من را اثبات کنید؛ این راهش است»أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ« آیا این کافی نیست که خدای تو بر همه چیز شاهد است؟ چه کسی گفته شهود قابل نقل و انتقال نیست؟ مگر پیغمبر چطور ما را بیدار کرد الان پیغمبر کجاست؟ پیغمبر است که با حقیقت وجودی خودش همه عالم را می برد، الآن امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف با چه چیزی دارد ما را می برد؟ با حرف؟ با ما حرف نمی زند؛ امام زمان از باطن وجودِ ما دارد هستی ما را عوض می کند. ما اگر هزار سال دیگر هم زنده باشیم باز در مقابل هزاران هزار سال نوری که باید برویم صفر است. همه این راهها شهود است؛ همه اش روحانی است؛راه جسمی نیست؛ جسمی هم اگر باشد با این نشئه فرق دارد «وَلَقَدْ عَلِمْتُمُ النَّشْأَةَ الْأُولَى» پس چرا متذکر نشدید؟

نهایت کار مؤمن

دنیا جای عبور است، جای ماندن نیست؛ عالم آخرت بی نهایت در بی نهایت در بی نهایت است، از آن غافل نباشیم؛ خودمان را زنده کنیم؛ چگونه خودمان را زنده کنیم؟ یکی از راه های آن  این است که روز ، آدم حواسش باشد ترک گناه، ترک مکروه کند؛ شب هم میخواهد بخوابد مسواک بزند، رو به قبله بخوابد، دست راست را زیر سرش بگذارد و صد بار سوره توحید بخواند؛ صد تا صلوات بفرستد؛ آیه آخر آیة الکرسی را بخواند، دیگر نیاز نیست بقیه آن اذکار را بخواند، همین آیه را صد بار بخواند کافی است. روحمان را زنده کنیم، ما الان مثل یک نقطه ایم در صورتی که وجود ما بالاتر از تمام آسمان ها و زمین است؛ ما از وجود خودمان غافلیم؛ تمام عالم در وجود ما نهفته است؛ امیرالمؤمنین علیه السلام  با آن عظمتش در وجود ما نهفته است »قلب المومن حرم الله و لا تسکن فی حرم الله غیر الله« غیر از خدا را در دلت ساکن نکن »الْمُدَاوَمَةَ الْمُدَاوَمَةَ فَإِنَّ اللَّهَ لَمْ يَجْعَلْ لِعَمَلِ الْمُؤْمِنِينَ غَايَةً إِلَّا الْمَوْتَ‌«تا می توانید بروید! نهایت ندارد؛ نهایت کار مومن چیست؟ مرگ؛ مرگ دیدار خداست.  تو اینجا را درست کن آنجا را خدا درست می کند »الْيَوْمَ عَمَلٌ وَ لَا حِسَابَ، وَ غَداً حِسَابٌ وَ لَا عَمَلَ« فردا از شما عمل نمی خواهند، وقتی آدم بمیرد عمل نمی خواهند؛ ولی اینجا از ما عمل می خواهند؛ این جا جای حساب کشیدن نیست. اولا هیچ موقع فکر نکن از خدا طلب داری؛ فکر نکن خدا و اهل بیت به تو بدهکارند؛ ما بدهی داریم؛ ما عین سیاهی و گناهیم»لا تُخرِجَن نَفسَكَ عَن حَدِّ التَّقصي« هیچ موقع خودمان را از حد تقصیر خارج نکنیم. هر وقت می خواهی توبه کنی سرت را بر سجده بگذار خدا زود جواب می دهد؛ بگو به حق سر بریده امام حسین علیه السلام  من را ببخش ؛ به حق دستان بریده اباالفضل علیه السلام   کمکم کن؛ اسم اعظم خدا سر بریده امام حسین علیه السلام  است؛ دستان بریده اباالفضل علیه السلام   اسم اعظم است.

طلاب آزاد

الان در این حوزه خیلی ها سر کار می روند؛ می آیند درس هم می خوانند؛ بازنشسته هستند طلاب آزادند، خیلی از طلاب آزاد از طلاب رسمی می زنند جلو اینها یک خوبی هایی دارند که طلبه های عادی ندارند؛ یکی از خوبیهای آنها این است که کار می کنند؛ از کدّ یمین خودشان استفاده می کنند؛ از بازوی خودشان می خورند؛ ما معرفتمان را درست کنیم، اگر می رویم دنبال علم  همتمان بلند باشد همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند به جایی رسیده اند؛ همت ات را ببر روی چیزی که خدا به تو داده؛ بگو خدایا علمم را مثل سلمان کن؛ قدرتم را مثل امیرالمومنین علیه السلام کن؛ این را از ما خواسته اند» اللّهُم اجعَل مَحیانا مَحیا مُحَمّدٍ و آلِ مُحَمَّد وَ مَماتَنا مَماتَ مُحَمّدٍ و آلِ مُحَمّد«

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *