خلاصه درس  اخلاق آیت الله تقوایی 97/12/01

 

تکثر فلسفه خلقت عالم / امت واحده

می فرماید مومن و انسان سه تا حالت و امر همیشه برایش پیش می آید، یکی بلا، یکی قضا و یکی هم نعمت است. مومن و بنده در بلا باید صبر کند، آن هم صبر جمیل. بلا آزمایش است، باید آدم صبر جمیل و زیبا داشته باشد. کسی در عالم نیست که آزمایش نشود، همه آزمایش می شوند. و این آزمایش یا آدم را ساقط می کند “اذا وقعت الواقعه لیس لوقعتها کاذبه خافضه رافعه“یعنی یا پایین می آورد و یا بالا می برد و خوش به حال آن هایی که با بلا بالا می روند. در مقابل بلا آدم باید صبر کند، آن هم صبر جمیل. “صبر جمیل” که قرآن کریم می فرماید چیست؟ صبر با رضایت، صبر با خوشی. و این را ما باید تمرین کنیم و به خودمان یاد دهیم.

ویکی از آن حالات قضا است ، بعضی از قضاها است که یقه و گریبان انسان را می گیرد و انسان در مقابل قضا باید تسلیم شود، باید در مقابل بلا صبر کند. زیرا بلا برطرف می شود. و هیچ بلایی نیست که باقی مانده باشد بعنوان نمونه در جمهوری اسلامی چقدر بلاها سر مردم و ملت ما آوردند، ولی هیچکدام آنها باقی نماند بلا باقی نمی ماند لذا انسان اگر صبر کند و راضی باشد خیلی خوب است. در مقابل قضا چیزی است که نمی شود از آن فرار کرد، آدم باید تسلیم باشد، این خیلی خوب است که آدم تسلیم باشد.

بعد می فرماید و یکی دیگر از آن حالات و اوامر همیشگی نعمت است و انسان باید همیشه در مقابل نعمت شاکر باشد. می خواهم خدمتتان عرض کنم که ما باید تسلیم عالم باشیم. در واقع این که خدای تبارک و تعالی به ما یک حقیقت هایی داده این قضا است، قضای الهی است.  و این خوب است، مگر می شود خداوند برای انسان بد بخواهد. همه چیز در عالم خیر است، ما خرابش می کنیم و الّا ما چیز بد در عالم نداریم، خدا بد نمی دهد، خدا نور مطلق و هستی مطلق و رحمت مطلق و علم مطلق و قدرت مطلق است، مگر می شود از هستی مطلق و بی نهایت سرمدی، با این رحمت لا یتناهی بما لا یتناهی بما لایتناهی بدی صادر شود؟ محال است. محال است لذا هر کسی یک چارچوب وجودی دارد و همینطور هر کسی یک قضائی دارد، هر کسی یک استعدادی در عالم عهد الست، به قول عرفا در عالم اعیان ثابته ، در علم ازلی حق جل و علا همه ما یک حقایقی داشته ایم. خدا را باید شکر کنیم. می فرماید “و لو شاء الله لجعلکم امه واحده”، ولی شما را یک امت واحده نخواسته بیافریند. اصلا همه یک حقیقت می شدند و مثلا همه امیرالمومنین می شدند اصلا اگر عالم به وجود نمی آمد، فلسفه خلقت عالم تکثر است و این خوب است. در تکثر آدم زیبایی ها را می بیند. لذا ما باید به آن حقیقت وجودی مان راضی باشیم.

شکر و استغفار

وجود مقدس امام جعفر صادق (ع) می فرماید اگر نعمت های خدا را شکر کنید به تمام کمالات الهی دست پیدا خواهید کرد و بالاترین نعمت هم هستی حقیقی شما است، ارتباط وجودی شما با خدا بالاترین نعمت شما ست. که عرفا و حکما و فلاسفه به آن می گویند ربط بین حادث و قدیم، ربط بین خالق و مخلوق. هر کسی با خدا ارتباط دارد، که باید شکر آن را کرد در حمد همه چیز هست. و بعد هم این که اگر کار اشتباهی کردیم استغفار کنیم. استغفار از افعالمان زیرا آن قسمت افعال ما که به طرف خدا ست و از طرف خدا صادر می شود نور است ولی آن قسمت که مربوط و متصل به من است آن قسمتش ضعف دارد و ناقص است. سیه رویی ز ممکن در دو عالم جدا هرگز نشد والله اعلم لذا ما باید از افعالمان استغفار کنیم، از صفاتمان هم استغفار کنیم. ما معمولا به صفاتمان  عادت کرده ایم ولی باید از صفاتمان استغفار کنیم، آدم می تواند صفاتش را عوض کند. ماه مبارک، ماه رجب، ماه شعبان نزدیک است. خدا روزه را برای این گذاشته است که حتی از ذاتمان هم استغفار کنیم. می فرماید “الصوم لی و انا اجزی به” روزه برای من است و پاداشش خود خداست، روی بنما و خودم از یاد ببر، خرمن سوختگان را همه گو باد ببر. ما که دادیم دل و دیده به طوفان بلا، گو بیا سیل غم و خانه ز بنیاد ببر. “الصوم لی و انا اجزی به” یعنی توحید ذاتی، یعنی جز نور خدا در انسان باقی نماند. با یک روزه خداوند همه چیز به آدم می دهد، هم استغفار از ذات تحقق پیدا می کند، هم استغفار از صفات تحقق پیدا می کند، هم استغفار از فعل تحقق پیدا می کند، همه جیز تحقق پیدا می کند. اگر کسی در عالم بخواهد ناامید شود، ما شیعیان نباید ناامید شویم. در روایت مبارکه دارد بعضی ها هستند ذاتشان خوب است، فعلشان بد است. بعضی ها هستند ذاتشان بد است فعلشان خوب است. در روایت مبارکه دارد در روز قیامت آن کسانی که شیعه نیستند خداوند می فرماید من خدای عادلم و بعد تمام کارهای خوبشان را می گیرد و به شیعیان. می دهد و بعد تمام کارهای بد شیعه را می گیرد و به مخالفین و به منافقین و به کفار. می دهد چون ریشه فساد آن ها هستند.

ولایت فقیه

حقیر نصیحتم به مجمع تشخیص مصلحت نظام  این است که انقدر اشتباه نکند، مقام معظم رهبری برای چندمین بار همین چند روز پیش فرمودند این اروپایی ها دارند خدعه می کنند و حقه بازی می کنند، بهشان اعتماد نکنید، ولی الان مجمع تشخیص مصلحت چندین هفته است که در مورد FATF بحث می کند و ه هفته به هفته بعد موکول می کنند، بابا این هفته و آن هفته کردن ندارد ، مثل رهبر شجاع باشید FATF را پاره پاره کنید. مثل امام شجاع باشید، شما باید از رهبر پشتیبانی کنید. نمی شود که رهبر تنها باشد، یک دست که صدا ندارد. مثل امام باشید، مثل شهید مدرس باشید. مردم ما شهید مدرس می خواهند. مردم ما نماینده ای که رانت بخورد نمی خواهند، مسئولی که رانت بخورد نمی خواهند. البته همه اینگونه نیستند وقتی رهبر می فرماید به اروپا اعتماد نکنید دولت نباید اعتماد کند. وقتی رهبر می فرماید اروپا دارد خدعه و نیرنگ می کند قبول کنید که خدعه و نیرنگ می کند. مصانعه و مدارا و کوتاه آمدن فایده ای ندارد آقا، چه فایده ای دارد؟ شما سپاه قدرتمند ما را ببینید، موشک ها را که به ما عزت داد را ببیند. آمریکا دمش را گذاشت روی کولش و دارد از سوریه فرار می کندو اگر سپاه کوتاه می آمد الان ایران افغانستان دیگر شده بود، ایران عراق دیگرشده بود، تکه تکه شده بود. الان به خاطر قدرت و شجاعت رهبر است که ایران اینطور قوی است، به خاطر قدرت و شجاعت سپاه است که ایران قوی است، به خاطر خون شهدای مدافع حرم و شهید محسن حججی ها و شجاعت آن هاست که ایران ایستاده. راه ما این است چرا ما را می خواهید ضعیف کنید؟ البته مردم ما صبر می کنند، مردم ما واقعا صبورند و در مقابل این گرانی ها صبر می کنند البته مردم خودشان هم مواظب باشند در رای دادن ها که به چه کسی رای می دهند. باید خود مان هم مواظب باشیم. در رای گیری ها، رای دادن ها…  چه سال دیگر که نماینده های مجلس را باید انتخاب کنیم، وچه دو سه سال دیگر که دولت را باید انتخاب کنیم، بالاخره باید مواظف باشیم به چه کسی رای می دهیم. ولایت فقیه چپ و راست ندارد، ما نه اهل چپیم و نه اهل راست، ما چیزی که به ما حیات داد و حیات بخشید، به ما عشق داد، به ما هستی داد، ما را از ذلت در مقابل آمریکا نجات داد، ما را از ذلت در مقابل اروپا نجات داد، آن چیزی که به ما شخصیت داد ولایت فقیه و خون شهدا و راه شهدا بود، راه امام بود. این به ما قدرت داد، این به ما شخصیت داد.

بشارت و انذار

امیرالمومنین علیه السلام فرمود شیعیان من، من بهشت شما را ضمانت می کنم، شما خیالتان از بهشت راحت باشد. وقتی امام صادق (ع) گفتند شیعیان شما کار اشتباه انجام می دهند، دزدی می کنند، دروغ می گویند و فلان… آقا خیلی ناراحت شد، خشمگین شد، سرش را پایین انداخت. گفت نه، شیعیان ما این کارها را نمی کنند. بعد طرف اصرار کرد که آقا من خودم دارم می بینم، آقا فرمود بخدا قسم ده تا از شیعیانم را هم نمی گذارم در جهنم ببرند. بعد دوباره تفکر کردند و گفتند بخدا قسم نه نفر، و همینطورتعداد را کم کرد، تا آخرش گفت بخدا قسم یک نفر از شیعیانم را هم نمی گذارم به جهنم ببرند. این بشارت حقیر به شما ست اما انذارم چیست؟ انذارم از شما از جهنم نیست، شما را جهنم نمی برند، ولی می دانید از چیست؟ روز قیامت وقتی صورتمان در صورت حضرت زهرا بیفتد… یک چیزی برای گفتن باید داشته باشیم. مادرمان را که می بینیم بازویش شکسته واقعا خجالت نمی کشیم؟ انذار من می دانید از چیست؟ انذار من از این است… روایت دارد در صحنه ی قیامت پیامبر(ص) می فرماید زهرا جان برای شفاعت امت من چی داری؟ دو دست بریده حضرت ابالفضل العباس را می آورد. می بینید چه کار کردند برای ما… ما چه کار کردیم برای آن ها؟ من انذارم این است، می گویم تقوایی.. خانم ابالفضلش را داده، حسینش را داده، تو چکار کردی؟ انذار ما شیعیان می دانید چیست؟ ما راهمان راه عشق است، راه عشق یعنی چی؟ یعنی حضرت زهرا را داشتند پشت در می زدند، آتش هم داغ بود و بدن خانم بالاخره می سوخت، می گفت خدایا شیعیانم… ابی عبدالله در گودی قتلگاه افتاده بود، این نانجیب ها هی می رفتند می زدند. راوی می گوید دیدم لب هایش می خورد به هم، خشک هم بود… رفتم جلو ببینم چه می گوید، دیدم آقا دارد می گوید خدایا شیعیانم. خیلی حرف است، امیرالمومنین علیه السلام نصف عباداتش… یک ضربه امیرالمومنین در روز احزاب بالاتر است از تمام عبادات جن و انس. این آقا نصف عباداتش را داده به شیعیان، حضرت زهرا نصف عباداتش را داده به شیعیان، امام حسن و امام حسین و پیغمبر هر کدام نصف عباداتشان را داده اند به شیعیان. ما را بیمه کرده اند. دیده اید… ما برای خودمان هم روزه نمی توانیم بگیریم، ولی امیرالمومنین برای ما روزه می گرفت… حضرت زهرا برای ما روزه می گرفت، امام حسن برای ما کتک می خورد، امام حسین برای ما تکه تکه شد انزار من به شما ها این است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *