بسم الله الرحمن الرحیم

خلاصه شب 13  محرم الحرام 1441

سخنرانی آیت الله تقوایی – پنجشنبه  98/06/21    

 

شیطان / به اسم آزادی

مستحب است انسان قبل از خواندن سورۀ حمد استعاذه داشته باشد. «فَإِذَا قَرَأْتَ الْقُرْآنَ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيم[1]». امروز در خبرگزاری ها دیدم، یک خانمی خودش را با بنزین آتش زده که چرا نمی گذارند خانم ها بروند استادیوم فوتبال ببینند! ما باید از شر شیطان به خدا پناه ببریم. خودکشی کار حرامی است. فوقش اعتراضی داری از مجاری قانونی انجام بده. ما اینهمه مجاری داریم؛ روزنامه ها، صدا و سیما و… . هر کسی هر چیزی دلش می خواهد می گوید. دیگر چه قدر آزادی؟ ما یک آزادی به معنای بی بند و باری داریم، یک آزادی به معنای حریّت. حریّت یکی از پنج مبنای سیر و سلوک است. حریّت یعنی آزادگی. یعنی اینکه انسان از قید و بند و زنجیر ما سوی الله آزاد شود؛ از غل و زنجیر شیطان آزاد شود. زنی که با آن وضعیت و آن حجاب می آید خودش را می سوزاند برای اینکه استادیوم برود فوتبال ببیند، آن هم با آن فحش های رکیکی که می دهند، این آزادگی است؟ فوقش هم اگر می خواهید کاری کنید خب مملکت اینهمه قانون دارد؛ بیایید در مجلس شورای اسلامی تصویب کنید. این آزادی است که زنی که مظهر عفاف است، زنی که مظهر نورانیت است، زنی که مظهر جمال خداست برود در این فضا؟ آزادی در منکرات آزادی است؟ استعاذه از شیطان به خدا یعنی همین، اینها شیطان است. این را عَلَم کرده اند که در ایران آزادی نیست؛ در صورتی که تعداد انتخابات در تمام کشورهای دنیا به اندازۀ ایران نیست. ایران آزادترین کشور دنیاست. در کشور آمریکا که مثلا مهد آزادی است، یک مشت سرمایه دار ریخته اند، دو تا حزب الکی درست کرده اند؛ یکی دموکرات، یکی هم جمهوری خواه. در فرانسه هم همینطور؛ بین خودشان می چرخانند؛ اصلاً آزادی نیست. در فرانسه خانم های محجبه را از رفتن به مدرسه محروم می کنند. این استبداد نیست؟ این استکبار نیست؟ شما که می گویید هر کسی دلش می خواهد حجاب نداشته باشد، خب بگذارید هر کسی هم دلش خواست حجاب داشته باشد. اگر می گویید آزادی این است، چرا نمی گذارید زنی که محجبه است، درس بخواند؟

تربیت از کودکی / ضعف دولت

در روایت مبارکه دارد، زمانی می آید که مردم معروف را منکر می بینند، منکر را معروف. حجاب جزء ضروریات دین است. اگر کسی آگاهی داشته باشد، شبهه ای نداشته باشد و آن را قبول نکند، مرتد است. آن وقت حجاب نداشتن می شود معروف، حجاب داشتن می شود منکر. اینها از ضعف دولت است، اینها از اشتباهات دولت جمهوری اسلامی است. دولت جمهوری اسلامی نباید لائیک باشد. باید به فرهنگ مردم اهمیت بدهد. البته آدم های خوبی هستند، تا زمانی که آقا تأییدشان می کند ما هم پشتیبانی می کنیم اما نباید کار اشتباه کنند. فرهنگ مردم را از بین برده اند. در دبیرستان ها و دبستان ها یک روحانی خوب نمی برند، بچه ها را با تربیت اسلامی بار بیاورند. متاسفانه در مدارس بهای لازم را به فرهنگ نمی دهند. استعاذه این نیست که فقط زباناً بگوییم «أعوذُ بِالله مِنَ الشیطانِ الرَّجیم». ما بچه هایمان را چگونه باید از شرّ شیطان در پناه خدا ببریم؟ پدر و مادرها طفلک ها نمی توانند؛ دست های ما بسته است. دولت باید این را درست بکند؛ «النّاس عَلی دینِ مُلوکِهِم[2]». مردم به دین پادشاهانشان هستند. وقتی وزارت آموزش و پرورش فکری به حال دبستان ها و دبیرستان های دولتی نمی کند، مردم طفلک ها چه کار کنند؟ وزارت آموزش و پرورش باید مدارس را اسلامی کند. بله فقط بعضی از مدارس غیرانتفاعی یک مقدار به دین مردم می رسند که ما هم پول نداریم بچه مان را آنجا ببریم. تربیت اگر از بچگی شکل نگیرد و با تربیت اشتباه بزرگ شود، دیگر نمی شود کاری کرد.

راه استعاذه / روزه

چه چیزهایی ریشۀ شیطان را می کند؟ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: «ألصَّوْمُ يُسَوِّدُ وَجهُ الشَّیطان[3]». روزه صورت شیطان را سیاه می کند. ببینید خوردن و خوابیدن های غیر اسلامی چه قدر زیاد شده. تجمل گرایی ها چه قدر زیاد شده. اینها شیطان است. تجمل گرایی ها، عروسی هایی که می گیرند، مهمانی هایی که می گیرند، چقدر اسراف و تجمل گرایی است. خب این شیطان است. ما باید مراقب اینها باشیم. می فرماید اگر می خواهید صورت شیطان سیاه شود روزه بگیرید. این را می گویند پناه بردن به خدا از شرّ شیطان. حالا من نمی گویم دائم روزه بگیریم؛ حداقل می توانیم تجمل گرایی را کنار بگذاریم، ساده زیستی داشته باشیم. شکم چرانی را به بچه ها یاد ندهیم. مجالس بد نداشته باشیم. اینها را که می توانیم درست کنیم. من با تفریح مخالف نیستم؛ انسان مجلسِ خوب داشته باشد، مجلسِ الهی داشته باشد، غذای خوب هم بگذارند ولی نه اسراف؛ نه تبذیر؛ نه چندین نوع غذا که همه هدر برود. «ألصَّوْمُ يُسَوِّدُ وَجهُ الشَّیطان». روزه روی شیطان را سیاه می کند. این راهِ استعاذه است.

حقوق نجومی / حقوق الهی

اصلِ عرفان انجام واجبات و ترک حرام است. اصلِ عرفان شناختن شیطان است. اصلِ عرفان سیاست و بصیرت داشتن است. ما همین که بگوییم جمهوری اسلامی دیگر تمام شد؟ جمهوری اسلامی که می گویی تازه اولش است. باید تمام مسئولین حقوق نجومی را کنار بگذارند. همه حقوق هایشان الهی باشد؛ وضعیت مالی و درآمدهایشان شفاف باشد. ما به خاطر خودِ دولت اینها را می گوییم. صدقه یعنی چه؟ صدقه اولش صدقات واجبه است. یعنی خمس، زکات، مالیات. همین ها را دولت درست کرده؟ همین ها را ثروتمندان می دهند؟ مردم الان چه قدر زیر خط فقر اند؟ همین گرانی که درست کردند بیشتر مردم ما رفته اند زیر خط فقر. آن وقت می خواهند چهارتا صفر را بردارند. حالا چهار تا صفر را بردارید یا برندارید؛ فرقی نمی کند. وضعیت قیمت دلار را درست کنید. قیمت دلار نباید این باشد. مگر می شود دولت جمهوری اسلامی نتواند قیمت دلار را پایین بیاورد؟ صد درصد می تواند؟ خیلی از متخصصین می گویند می شود دلار را پایین آورد. خودِ مسئولین مملکتی می گویند قیمت دلار این نیست و باید پایینتر باشد. البته ما نظاممان را قبول داریم و دولت هم محترم است ولی نقد و انتقاد هم داریم. ما مملکت را تضعیف نمی کنیم. جمهوری اسلامی الان شاخص دنیاست. نظام ولایت فقیه آمریکا و اروپا و اسرائیل را سر جایشان نشانده. ما دوست داریم رئیس جمهورمان ذلیل اروپا و آمریکا نباشد؛ ذلیل مذاکره نباشد. البته اینها هم ان شاء الله نیستند ولی بالاخره الان برجام را رها نمی کنند، آخر چه کار کردند؟ من نمی گویم مذاکره نباشد ولی در چارچوبی که مقام معظم رهبری می فرماید. حرف های آقا را گوش کنید. آقا فرمود: اگر برجام را عمل نکردند شما آتش بزنیدش. آنها پاره کردند، شما هم آتش بزنید. حرف های آقا را گوش کنید. سه اصل سیاست خارجی ما که آقا تعیین کردند حکمت، مصلحت و عزت. این خیلی مهم است.

خمس / استعاذه واقعی

«وَ اَلصَّدَقَةُ تَكْسِرُ ظَهْرَه[4]». صدقه کمر شیطان را می شکند. دو نوع صدقات داریم؛ صدقات واجبه و صدقات مستحبه. اگر مردم خمس شان را بدهند فقیری در کشور اسلامی باقی نمی ماند. متاسفانه خمس فرهنگ نشده. مالیاتشان را هم نمی دهند. همین هایی که الان می گویند مردم مالیات نمی دهند خودشان مالیات نمی دهند! خودشان هم فرار می کنند. نمی گویم همه شان ولی خیلی هایشان جزء ثروتمندانی هستند که معلوم نیست وضعیت مالی شان چگونه است. صدقات واجبه را فقط باید مردم مستضعف بدهند؟ اصلاً خمس به گردن اینها نیست. خمس به گردن کسی است که پولش کم نیاید. این طفلک ها وقتی پولشان از خرج سالشان کم می آید خمس اصلاً به گردنشان نیست. قانون خمس همین است، کسی که درآمدش کفاف هزینه های را نکند، «الخمس بعد المؤونه». ولی آنهایی که دارند می خورند، چاق می شوند، ماشین های آنچنانی می گیرند، برج های آنچنانی می سازند، خمس شان کو؟ البته صدقات مستحبی را هم حتما بدهید، بالاخره صدقه هفتاد بلا را دفع می کند، ولو پانصد تومان داری، هر چه داری یک صدقه ای بده.صدقه کمر شیطان را می شکند. این را می گویند استعاذۀ واقعی.

محبت در راه خدا / تکیه به مستضعفان

چه چیزیی ریشۀ شیطان را خشک می کند «وَ اَلْحُبُّ فِي اَللَّه[5]». ؟ محبت در راه خدا. این را می گویند استعاذه به خدا. محبت در راه خدا یعنی همین که پشتیبان مستضعفان باشیم. امام می فرمود: نظام جمهوری اسلامی نظام پابرهنگان و مستضعفان عالم است. اسلام ما اسلام ناب محمدی است. خب بروید کلام امام را نگاه کنید. ما به اینها محبت و عشق بورزیم. تکیه کنیم به مردم. تکیه به فرانسه و آمریکا برای ما هیچ کاری نمی کند. اینها هیچ غلطی نمی کنند جز جنایت. «مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ وَالَّذِينَ مَعَهُ أَشِدَّاءُ عَلَى الْكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَيْنَهُم[6]». این مسئلۀ شرعی است. کافر حربی واجب القتل است. کافر حربی به چه کسی می گویند؟ به کسی که آمده به مسلمین حمله کرده و دارد مسلمین را می کشد. آیا الان آمریکا، اسرائیل، فرانسه و انگلیس کافر حربی نیستند؟

مُوازرت / حقوق مردم

«وَ اَلْمُوَازَرَةُ عَلَى اَلْعَمَلِ اَلصَّالِح[7]». موازرت یعنی معاونت، یاری کردن، همراهی کردن، کار مردم را راه انداختن، خیرات دادن. همین کسانی که قلماً و قدماً در محرم کمک کرده اند این را می گویند راه خدا. این راهِ خداست و صد درصد امام حسین علیه السلام هم به اینها کمک می کند. این ریشۀ شیطان را خشک می کند. این را می گویند استعاذه به خدا از شرّ شیطان رجیم. من صرف اینکه بگویم «أعوذُ بِالله مِنَ الشَّیطانِ الرَّجیم» کار درست می شود؟ نمی شود. «اَلاِسْتِغْفَارُ يَقْطَعُ وَتِينَه[8]». استغفار رگ های گردنش را قطع می کند. استغفار رگ های گردن شیطان را قطع می کند. کدام استغفار؟ آن استغفاری که دیشب و دو سه شب است که راجع به آن بحث می کنیم؛ نه صرف اینکه بگوییم «أستغفر الله». ما تازه مرحلۀ اول استغفار را گفتیم، مرحله دومش را هنوز نگفتیم. استغفار شش مرحله دارد. استغفار یعنی حقوق مردم را ادا کردن. آیا ما حق الناس به گردنمان نیست؟ استغفار یک مرتبه اش یعنی حق الله را ادا کردن؛ حدود الهی را جاری کردن. آیا ما داریم حدود الهی را جاری می کنیم؟ ببینید چقدر دقیق است. استغفار یعنی گوشت هایی که از حرام روئیده با سختی و زَجر عبادت آب کنی؛ با غم و اندوه آب کنی. استغفار یعنی گوشت و پوست جدید از روی طاعت بر بدن ما بروید. این رگ گردن شیطان را قطع می کند.

مجلس الهی / وظیفه شورای نگهبان

 ما به کسانی باید رأی دهیم که خدایی باشند. مردم ایران از شورای نگهبان مطالبه دارند. باید تمام کسانی که در مظان این هستند که مال مردم را خورده اند، رد صلاحیت شوند. از هر گروهی که می خواهد باشد؛ چپ باشد یا راست. کسی که این دلارها را اینطور کرده، کسی که وضعیت سکه های طلا را اینطور کرده، نباید اینها را تایید صلاحیت کنند؛ کسانی که می روند در مجلس FATF و 2030 را تأیید می کنند به رغم اینکه مقام معظم رهبری می فرمایند این سرباز انگلیسی و آمریکایی درست می کند. شورای محترم نگهبان در عین اینکه نور چشم ما است و مورد تأیید رهبر است، اما ما از آنها انتقاد داریم که چرا کسی باید در مجلس شورای اسلامی وارد شود که قانونی را تأیید کند که خود شما می گویید بیست تا خلاف شرع دارد!

 

[1] –  سورۀ نحل، آیۀ 98

[2] –  بحارالانوار، ج 102، ص 7

[3] – کافی، ج 4، ص 62

[4] –  همان

[5] –  همان

[6] –  سورۀ فتح، بخشی از آیۀ 29

[7] – کافی، ج 4، ص 62

[8] –  همان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *