بسم الله الرحمن الرحیم

بیانات آیت الله تقوایی حفظه الله

خلاصه جلسه اخلاق چهارشنبه – 1398/09/06

ارتباط حقیقی / رمز پیشرفت

بعضی ها تنهایی مطالعه می کنند، این خوب نیست؛ تولید علم در مذاکرۀ علم است. الان پیشرفت عالَم به خاطر وحدتی است که به واسطۀ وسایل ارتباط جمعی پیش آمده. پیشرفتی که چندین برابر شده به خاطر این ارتباطات است. دانشمندان هم می گویند میزان پیشرفت هر جامعه به راه های ارتباطی آن بستگی دارد. هر چه راه های ارتباطی قوی تر و کامل تر باشد آن جامعه پیشرفته تر است. البته ارتباط حقیقی و واقعی مهم است. الان بین مردم ما یک ارتباط حقیقی وجود دارد. وَجه ارتباط مردم، وجه الله است. وَجه ارتباط مردم امام حسین و حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین هستند. وَجه ارتباط مردم ولایت فقیه است. این ارتباط یک ارتباط مستحکم است و هیچ کس هم نمی تواند جلوی آن را بگیرد. ارتباط حقیقی وجه الله است. وجه الله، کمِ انسان را زیاد می کند. پیغمبر اکرم وقتی قیام کردند، مگر تعداد مسلمانان چه قدر بود؟ ولی ببینید چه اثری گذاشت. در این دنیایی که فکر می کنند دنیای غلبه است؛ فکر می کنند به واسطۀ انرژی هسته ای، به واسطه تکنولوژی، می توانند بر دنیا غلبه کنند، می توانند بر کشورهای اسلامی غلبه کنند، اسلام آمده جلوی اینها ایستاده؛ در مقابلشان قَد عَلَم کرده. چرا؟ چون اسلام تجلی وجه الله است.

بخل در حکومت /  بنزین

«إذا رَأیتَ شُحَّاً مُطَاعا …ً» یعنی افراد بخیل بیایند حکومت را به دست بگیرند. اگر افراد بخیل حکومت را به دست بگیرند فکر می کنند همه چیز در گِرو مادیات است. مادیات را حاکم می بینند، اروپا و آمریکا را قوی تر از حزب الله می دانند. تکیه به قراردادهای ننگین بین المللی مثل FATF و پالرمو را از تکیه به قرآن قوی تر می دانند. چند بار گفتند ما تا آخر سال چیزی را گران نمی کنیم. یک دفعه صبح بلند شدیم دیدیم بنزین شده سه هزار تومان! خب این بخیل است دیگر. مگر حتماً باید برای اینکه وضعیت مردم را خوب کنید آنها را بدوشید؟! اینها ثمره بخل است. یک مقدار از خودتان خرج کنید. تازه حالا مگر می خواهید از جیب خودتان خرج کنید؟! تکیه کنید به سرمایه های مردم. افراد بخیل که حکومت را به دست بگیرند نمی توانند کار را جمع کنند. مقام معظم رهبری چه قدر گفت اگر می خواهید این کار (افزایش قیمت بنزین) را بکنید شرطش این است که قیمت ها گران نشود.

دست رحمت / دست قدرت

مواظب باشید بخل در وجودتان حاکم نشود. هر وقت می خواهید راهتان باز شود خدایی شوید، به قول میرزا اسماعیل دولابی راه دیگران را باز کن تا راهت را باز کنند. دست خدا بسته نیست. یهود می گفتند: «يَدُ اللَّهِ مَغْلُولَةٌ»، دست خدا بسته است! «بَل یَداهُ مَبسُوطَتان»[1]. دست رحمت خدا و دست قدرت خدا باز است. اگر تمام دنیا بر علیه شما جمع شوند، وقتی خدا را داشته باشی نمی توانند کاری بکنند. الان ما پهبادهایی داریم که آمریکا ندارد؛ موشک هایی داریم که آمریکا و اروپا ندارند. ولی بعضی مسئولین ما مدام اروپا اروپا می کنند! قدرت، دست خداست؛ دست اینها نیست. ثروت هم همینطور است؛ ثروت هم دست دنیاطلبان نیست. تکیه کنید به خدا. مقام معظم رهبری فرمودند: سال 58 ما اسلحه و موشک نداشتیم، اما امام بسیج را درست کرد. شهدا را درست کرد؛ شهید فهمیده با یک نارنجک تانک دشمن را زد. اگر می خواهید وضع مالی تان خوب شود تکیه کنید به خدا.

انتخابات / گرای رهبری

در روایت دارد یک نفر را عُجب گرفت، خداوند به زمین دستور داد، زمین او را فرو بُرد و تا قیامت عذاب می کشد. همۀ گناهان از عُجب و خودبینی است. اگر عجب نباشد، وقتی می بینم، یک نفر دیگر بهتر از من می تواند مسجد را اداره کند کنار می روم. اگر عجب نباشد، می گویم آقا شما بهتر می توانی اداره مملکت را به عهده بگیری، شما بیا رئیس جمهور شو. واقعاً ببینید، اقتصاد مملکت را چه کار کردند؟ البته إن شاءالله جمهوری اسلامی از نظر اقتصادی موفق خواهد شد. ولی بالاخره باید مسئولین راهشان را درست کنند. مردم هم باید مواظب باشند، به چه کسی رأی می دهند. حالا چهار سال اول به این فرد رأی دادید خوب کار نکرد، چرا چهار سال دوم به کس دیگری رأی ندادید؟ وقتی خوب کار نمی کند، چرا هشت سال سر کار باشد؟ خب این تقصیر خودمان است. بعد همۀ تقصیرها را گردن رهبر می اندازند! اگر رهبر بخواهد رئیس جمهور را بردارد، می گویند نعوذبالله رهبر مستبد است، جمهوری اسلامی استبداد دارد. رهبر قبل از رأی گیری به شما می گوید و گِرا می دهد که چه کار کنید و به چه کسی رأی بدهید؛ ملاک ها و شاخص ها را بیان می کند. ما باید حواسمان را جمع کنیم.

راه نجات / ناموس خدا

اگر دیدی مردم به طرف هواهای نفسانی رفتند، تو بیا به طرف خودسازی؛ «فَعَلَيْكَ بِنَفْسِك». راه نجات این است. راه خودت را با خدا درست کن. «وَلَا تَزِرُ وَازِرَةٌ وِزْرَ أُخْرَى»[2]. وِزر و وَبال هر کس به عهدۀ خودش است. هیچ کس نمی تواند به دیگری صدمه بزند. ما متاسفانه گردن جامعه می اندازیم. بله بالاخره جامعه اثر دارد، مسجد اثر دارد، خانواده اثر دارد، پدر و مادر، دوست، استاد، … همۀ اینها اثر دارند، ولی تصمیم گیر اصلی خود ما هستیم. مگر می شود نتوانیم تغییرش دهیم؟ صد درصد می توانیم خودمان را عوض کنیم. فقط کافی است عملکردمان را نگاه کنیم؛ کجاها زمین خوردیم، آنها را ترک کنیم؛ کجاها بالا رفتیم، خدا دست مان را گرفته، آن ها را تقویت کنیم. به خودمان بپردازیم؛ در مقابل حرام نباید شل شویم. باید حرام را کنار بگذاریم. باید واجب را انجام دهیم. دین ناموس خداست.

سُستی / آفت عبادت

راه اینکه بتوانیم واجبات را انجام دهیم، محرمات را ترک کنیم و خودمان را درست کنیم جماعت است. جماعت یک وجهۀ فردی دارد، یعنی وجود خود من. ما دارای روح، قلب، عقل، نَفْس، بدن، سِرّ و … هستیم. هر کدام از اینها بلنگد، وجودمان ناقص است. تمام ابعاد وجودی من باید در یک جهت و به طرف خدا باشد. اگر می خواهم در راه خدا موفق شوم باید همه راههای نفوذ دشمن را ببندم. چگونه؟ باید هم ظاهرم را درست کنم هم باطنم را. هم خوراک اعضا و جوارح ظاهری ام را بدهم، هم خوراک عقلم را، هم خوراک روح ام را، هم خوراک سِرَّم. تمام مراتب وجودی ام را کامل کنم. اراده ام را قوی کنم. اگر هفته ای یک بار روزه بگیریم اراده مان قوی می شود؛ ولی حالش را نداریم؛ شُل هستیم.می فرماید آفت عبادت سستی است.  نماز انسان را به خدا وصل می کند ولی ما حالش را نداریم؛ سستی می کنیم.

مسئول خرید / ریحان کوهی

باید از همین بدنمان شروع کنیم. چرا ورزش نمی کنیم؟ انسان پنجاه سال سر حال یک بدن قوی داشته باشد، بهتر از این است که صد سال خمار باشد! باید با ورزش فتور و سستی را از بین ببریم. از طرفی در خوردن غذا دقت نمی کنیم. غذاهایی را می خوریم که نباید بخوریم. باید به خودمان برسیم؛ غذای سالم و طبیعی بخوریم.کسی که مسئول خرید خانه است باید دقت کند؛ چیزهای خوب بخرد؛ سبزی بخرد. امام رضا علیه السلام فرمودند: من سر سفره ای که در آن سبزی نباشد نمی نشینم. امام کاظم علیه السلام فرمودند: اگر با هر لقمۀ غذا یک پَر سبزی بخورید، هیچوقت مریض نمی شوید. خب این بیماری هایی که می گیریم مال این است که همین ظواهر را رعایت نمی کنیم. امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر ریحان کوهی با غذایتان بخورید دیگر باکی نداشته باشید که چه می خورید. ریحان کوهی معجزه است.

یک دست صدا ندارد / مراتب جماعت

مرتبۀ اول جماعت این است که تمام ابعاد وجودی ات را یک سو کنی. مرتبۀ دوم این است که با نَفْس امّاره مخالفت کنی. مرتبه سوم اینکه باید کم کم صفات رذیله را کنار بگذاری. یک دست صدا ندارد. نصفه و نسیه کار درست نمی شود. باید رذائل اخلاقی مان را درست کنیم. کاری ندارد؛ یک مشارطه در صبح، یک محاسبه در شب؛ مشکلاتمان را بررسی کنیم. امام رضا علیه السلام فرمودند: من هر روز اعمال شما را نگاه می کنم؛ برای گناهان شما گریه می کنم، برای کارهای خوب شما خدا را حمد و ستایش می کنم. مولای ما کارهای ما را نگاه می کند، آن وقت ما خودمان تنبلی مان می آید. واعجبا!  امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند: من تعجب می کنم از این انسان که به غذای ظاهری اش توجه می کند، ولی به غذای باطنی اش توجه نمی کند؛ به غذای روحش توجه نمی کند. این دستورالعمل امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف  را عمل کنید؛ عاشورا، نافله، جامعه. مگر چه قدر طول می کشد؟ کمتر از یک ساعت. همه را هم لازم نیست یک دفعه بخوانید. مثلاً زیارت عاشورا را ظهر بخوانید، جامعه را غروب، نافله ها هم که پراکنده است.

روح و سرّ طلبه / جایِ خالیِ عرفان

غذای عقل ما علوم است. غذای سِرّ ما معرفت و عرفان. متاسفانه الان حتی در حوزه های علمیه هم عرفان رسماً تدریس نمی شود! من اگر جای شورای مدیریت باشم، درس های عرفانی را در حوزه ها رسمی می کنم. مگر می شود روح و سِرّ طلبه خوراک نداشته باشد؟ خب معلوم است چه می شود. حوزه های علمیه الحمدلله سردمدار انقلاب جهانی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند، باید این نقائص را برطرف کنند.

[1] –  سورۀ مائده، بخشی از آیۀ 64

[2] – سورۀ انعام، بخشی از آیۀ 164

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *