بسم الله الرحمن الرحیم

بیانات حضرت آیت الله تقوایی حفظه الله تعالی
شنبه 1398/03/04 – خلاصه شب بیستم ماه مبارک رمضان 1440

دلم ز کودکی / اسیر و مبتلای تو

ما هر چه داریم و نداریم از اهل بیت علیهم السلام است. من که به جز اهل بیت چیزی از اسلام نمی شناسم. «سرمایۀ محبت زهراست دین من / من دین خویش را به دو دنیا نمی دهم / گر مهر و ماه را به دو دستم نهد قضا / یک ذره از محبت زهرا نمی دهم». طینت ما با اهل بیت سرشته شده؛ یادم نمی رود بچه که بودیم مادرمان لباس حضرت علی اصغر بر تن ما می کرد؛ عشق ما همین بود؛ «دلم ز کودکی شده اسیر و مبتلای تو». می فرماید: «بُنیَ الإسلام عَلی خَمس[1]». اسلام بر پنج چیز استوار است. اوّل: نماز؛ نماز ستون دین است. بعد روزه؛ روزه سپر جهنم است. سوم: حج. چهارم خمس و زکات. پنجم: ولایت؛ «وَ لَمْ يُنَادَ بِشَيْءٍ كَمَا نُودِيَ بِالْوَلاَيَة». ولایت یک چیز دیگر است. وقتی که انسان را در قبر می گذارند، پنج نور به کمکش می آیند. یکی از چپ، یکی از راست، یکی از پشت سر و …؛ کلید تمام اینها و از همه نورانی تر ولایت است. لذا می فرماید: «الصَّلاة نُورُ المُؤمِن[2]». این روایت را مرحوم امام در سر الصلاة اش آورده و همان اول تکلیف کار را روشن کرده؛ نماز مومن، نور امیرالمؤمنین علیه السلام است. بی جهت نیست امام به آن مقامات رسیده بود و اینطور دنیا را متحول کرد.

مواضع یقین / مهر تابان

ما هر چه ضربه می خوریم، به این خاطر است که مواضع یقین مان را از دست می دهیم. مؤمن باید مواضع یقینش را حفظ کند. خدا به تک تک ما یک سری چیزها داده، ولی در طول زندگی از دستش داده ایم. در روایتی دارد، روز قیامت بعضی از مؤمنین جوان زیبایی را می بینند، می گویند چقدر این جوان زیباست، کاش مال من بود. ندا می آید، این مال تو بوده، ولی از دستش دادی؛ این همان سوره ای بود که حفظ کرده بودی، بعد از یادت رفت.کتابی است از علامۀ تهرانی به نام مهر تابان، حتما آن را بخوانید؛ کتاب بی نظیری است. آثار علامۀ تهرانی واقعا بی نظیر است. ایشان در آن کتاب از استادش نقل می کند، شب ها در حال ایستاده در نماز صد آیه قرآن بخوانید، از رو؛ بعد هفت بار بگویید: «یا الله»؛ هر حاجتی دارید بخواهید؛ واقعاً معجزه می کند. بعد از اینها دعای امیرالمؤمنین علیه السلام را بخوانید؛ «اللَّهُمَّ اجْعَلْ قَلْبِيْ نُوْراً، وَ سَمْعِيْ نُوْراً، وَ بَصَرِيْ نُوْراً[3]». در روایت دارد اگر به سنگ بگویی منفجر شو، منفجر می شود.

عرصۀ دین / قرآن

. امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند: «إنَّ اللَّهَ خَلَقَ الاِسلام[4]». خداوند اسلام را خلق کرد. «فَجَعَلَ لَهُ عَرصَةً». یک عرصه برای آن قرار داد؛ حضرت اسلام را به یک کشتی تشبیه کرده. «وَجَعَلَ لَهُ نوراً»؛ یک نور برایش قرار داد. «و جَعَلَ لَهُ حِصناً»؛ یک حصن برایش قرار داد. «فَامّا عَرصَتُهُ فَالقُرآن[5]»، عرصۀ اسلام قرآن است. خیلی ها اسلام دارند، ولی اسلام بی عرصه؛ این به درد نمی خورد. صوفی ای که زیر پرچم اسرائیل می رود، اسلامش عرصه ندارد. وقتی علم نباشد، وقتی عمل نباشد، وقتی انسان ظواهر را ترک کند، کشتی اش بدون عرصه می شود. اگر ظواهر دین را ترک کنید، یعنی قرآن را کنار گذاشته اید. قرآن یک معجزۀ عجیبی است. یک آیه اش احکام بیع را می گوید، یک آیه احکام حیض، یک آیه احکام ازدواج، یک آیه احکام ارث، …، در یک آیه هم می فرماید: «هُوَ اللَّهُ الَّذِي لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ عَالِمُ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ هُوَ الرَّحْمَنُ الرَّحِیم[6]». اصول عقاید را می گوید. چه معجزه ای است این قرآن. عرصۀ دین، قرآن است؛ این را از دست ندهیم.

عزّت ایران / جنگ بیرون مرز

الآن کل دنیا زیر پرچم امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است؛ زیر پرچم ولایت فقیه است. الآن شما مردم ایران هستید که یمنی ها را پشتیبانی می کنید. یقین بدانید این پشتیبانی به نفع خود شماست. یک روایت معجزه آسا از امیرالمؤمنین علیه السلام است؛ نبود ملتی که با دشمن در داخل خانه بجنگد و شکست نخورد. اگر می خواهید پیروز شوید باید در خارج از مرزها بجنگید. بعضی از این اصلاح طلب ها می گفتند چرا به فلسطین و لبنان کمک می کنید؟! شعاری هم درست کرده بودند؛ نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران.آقا جلویشان ایستاد. خب خاک بر سرتان! اگر غزه و لبنان نبود، الآن ما هم نبودیم. بیچاره ها، بی فکر ها! اگر غزه و لبنان را پشتیبانی نکرده بودیم، اگر به برکت امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، به برکت ولایت فقیه، به برکت سپاه و بسیج، سوریه و عراق را پشتیبانی نکرده بودیم، الآن ما هم نبودیم. وقتی شما دست یک نفر را میگیری؛ صد هزار تومان به او قرض می دهی، بعد که گیر افتادی آن صد هزار تومان به کمکت می آید. یک مقدار پول به امام حسین علیه السلام کمک می کنی، چندین برابر باز می گردد؛ چیز عجیبی است. ما الآن به برکت سوریه زنده ایم؛ سوری ها به خاطر ما کشته شدند. چقدر عراقی ها کشته دادند، چقدر مملکتشان خراب شد، الآن ما با عزت ایستاده ایم. اینها نمی فهمند که آمریکا با کسی دوست نیست. تعجب است، عبرت هم نمی گیرند! صدام را دیدند که نوکر آمریکا بود، چطور کشتند.  قذافی[7] را دیدند که دست نشاندۀ آمریکا بود، چطور نابودش کردند. چرا اینها عبرت نمی گیرند؟!

نور اسلام / حکمت

«و جَعَلَ لَهُ نوراً[8]». اسلام باید نور داشته باشد. اسلامِ بدون نور ارزشی ندارد؛ همه اینها حساب و کتاب دارد. خیلی ها هستند اسلامشان الکی است؛ نور ندارد. نور اسلام چیست؟ «و امّا نورُهُ فَالحِکمَة[9]». نور آن حکمت است. دینی که امام برای ما آورد دین حکمت و معرفت بود. دین عرفانی بود. بعضی ها دینشان نور ندارد. صوفیه، عرصۀ قرآن و ظواهر را کنار گذاشتند، اینها نور و باطن آن را؛ عرصۀ قرآن را گرفتند ولی نور و معرفتش را رها کردند؛ اسلامشان ظاهری است؛ عمق ندارد. وجود مقدس امام رضا علیه السلام فرمودند: من دیشب نزد  پیغمبر و چهارده معصوم علیهم السلام بودم. پیغمبر من را صدا زد و بین خودش و امیرالمؤمنین علیه السلام نشاند؛ بعد فرمود رضا جان! «ألعارِفُ بِهذا الأمر أَفضَل مِن کُلِّ نَبیٍّ مُرسَل و کُلِّ مَلَکٍ مُقَرَّب». کسی که به ولایت ما اهل بیت معرفت داشته باشد، افضل است از تمام ملائکه مقرّب؛ یعنی از جبرائیل و میکائیل و اسرافیل. از تمام انبیاء مرسل؛ یعنی از حضرت موسی و عیسی.

معرفت / اصل عمل

«اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَك[10]». خدایا معرفت خودت را به من بده. «فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَك». اگر معرفت خودت را ندهی معرفت به رسولت را هم نخواهم داشت. اگر معرفت به رسولت را ندهی معرفت به امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف را هم نخواهم داشت. اگر معرفت به امام زمان را ندهی «ضَلَلْتُ عَنْ دينى»؛ دینم نابود می شود. معرفت که نباشد دین نابود می شود. اصل عمل، معرفت است. لذا در روایت مبارکه می فرماید: یک ساعت تعلیم و تعلم بالاتر است از هزار شب عبادت، که روزهایش روزه باشی و شبهایش تا صبح عبادت کنی. یک ساعت مذاکرة علمی افضل است از دوازده هزار ختم قرآن. معرفت همه چیز به انسان می دهد. معرفت است که انسان را زنده می کند. لذا می فرماید: مَنْ زارَ عَلی بن موسی «عارفاً بِحَقّه»؛ مَنْ زارَ قَبْرَ حضرت معصومه بِقُمَّ عارِفاً بِحَقِّها. «وَجَبَ لَهُ الجَنه». باید معرفت داشته باشیم. بهشت بدون معرفت نمی شود.

 

[1] – الکافي، ج2، ص 18

[2] – نهج الفصاحه، ص 396

[3] – اللهم ارزقنی حبّک و حبّ ما تحبه، و حبّ من یحبّک، والعمل الذی یبلغنی إلی حبّک و اجعل حبّک احبّ الاشیاء إلی. اَللّهُمَ نَوِّر ظاهِری بِطاعَتِکَ وَ باطِنی بِمَعرِفَتِک وَ قَلبی بِمَحَبَّتِک وَ رُوحی بِمُشاهِدَتِک و سری باستقلال الاتصال حضرتک یا ذالجلال و الاکرام  اللهمَّ اجعَل قَلِبی نُوراً و سَمعِی نُوراً و بَصری نُوراً وَ و لسانی نوراً و یدیَّ نوراً و رجلیَّ نورا و جمیع جوارحی نوراً یا نورالانوار. اللَّهمّ ارنا الاشیاء کما هی. اللهم کن وجهتی فی کل وجه و مقصدی فی کل قصد و غایتی فی کل سعی و ملجای و ملاذی فی کل حال برحمتک یا ارحم الراحمین.

[4] – کافی، ج2 ، ص 46

[5] – همان

[6] – سورۀ حشر، آیۀ 22

[7] – رهبر لیبی

[8] – کافی، ج2 ، ص 46

[9] – همان

[10] – شیخ کلینى و غیر او از امام صادق علیه السلام روایت کرده اند این دعا را تعلیم زراره فرمود که در زمان غیبت و امتحان شیعه بخوانند

اَللّهُمَّ عَرِّفْنى نَفْسَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى نَفْسَكَ لَمْ اَعْرِف نَبِيَّكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى رَسُولَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى رَسُولَكَ لَمْ اَعْرِفْ حُجَّتَكَ اَللّهُمَّ عَرِّفْنى حُجَّتَكَ فَاِنَّكَ اِنْ لَمْ تُعَرِّفْنى حُجَّتَكَ ضَلَلْتُ عَنْ دينى

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *