بسم الله الرحمن الرحیم

بیانات حضرت آیت الله تقوایی حفظه الله تعالی
یکشنبه 1398/03/06 – خلاصه شب بیستم و دوم ماه مبارک رمضان 1440

 

ارزشمندترین های دنیا

روایتی را که عرض کردم معجزه است می فرماید؛ سه چیز هست که ارزشمندترین و کمترین چیزهای هستند. هر چیز با ارزشی کم یاب می باشد. چیزهای عزیز و ارزشمند همیشه کم هستند. مثلاً الماس کم است. ولی خاک و سنگ همه جا ریخته. این سه چیز را فرمود ارزش دارد: یکی تسلیم است. دومی اش بِرّ است؛ یعنی انسان مشغول کار خیر باشد. خوش به حال آنهایی که زندگی شان کار خیر است. ما هم می توانیم. زندگی مان باید کار خیر باشد. چگونه؟ در روایت دارد مثلاً انسان می نشیند کنار زن و بچه اش تلویزیون نگاه می کند- گرچه حالا انسان این تلویزیون را هم نگاه نکند بهتر است_. البته بعضی از فیلم هایش خوب است. ولی خیلی از فیلم هایی که پخش می شود اصلاً معلوم نیست چه ساخته اند! مثلاً یک فیلمی می سازند که سرتاسر دعوا و زد و خورد می باشد. الآن زمان افطار یک فیلمی درست کرده اند همه اش بزن بزن! سر افطار همدیگر را خونین و مالین می کنند و می کشند! آخر کدام خانواده ای اینطوری است! مردم همینطوری هم مشکل دارند. البته یک سری فیلم ها مثل سریال امام علی (علیه السلام) ، امام رضا(علیه السلام) ، یوسف نبی (علی نبینا وآله وعلیه السلام) و اصحاب کهف هم هستند که خوب ساخته شده. ولی نهایتاً می خواهم عرض کنم بِرّ یعنی با زن و بچه ات نشستی و داری افطار می کنی و صحبت می کنی. می گوید این نشستن در کنار خانواده ثواب این را دارد که در مسجدالحرام داری عبادت می کنی. پس این را ما نیت کنیم. فقط نیت است. بزرگان ما نیتشان یا واجب بوده یا مستحب؛ اصلاً غیر این دو را نداشتند. واقعاً هم ما مباح نداریم. شما هر مباحی را وقتی بگویی قربة الی الله، می شود مستحب. آب می خواهی بخوری می گویی «بسم الله و بالله» بعد هم اگر حالش را داشتی،  سوره *قدر* را  بخوانی مثل این است که در خون خودت غلطیدی. چون آب های موجود همه املاح و کلر دارد و مواد خوبی ندارد، اگر یکبار هم سوره *تین*  بخوانی ضررش را  از بین می برد و آب درست و حسابی می شود. ملکول ها و اتم های آب الهی می شود. در تحقیقاتی بوسیله میکروسکوپ در ژاپن از ملکول های آبی که قرآن به آن خواندند فیلمبرداری کرده اند که چه قدر زیبا می شود. با این کار آب خوردنت می شود عبادت. می روی جلوی آینه که صورتت را نگاه کنی بگو «اَللَّهُمَّ كَمَا حَسَّنْتَ خَلْقِي فَحَسِّنْ خُلُقِي[1]». این می شود عبادت. می خواهی شانه بزنی و هر کاری می خواهی انجام بدهی در دین ما برایش دعا گذاشته اند.

دولت باید نوکری ولایت فقیه را بکند

دولت محترم باید نوکری ولی فقیه روحی فداه را بکند؛ تسلیم ولی فقیه باشد و برای مردم کار کند. مجلس محترم تسلیم ولی فقیه باشند، نه اینکه بیایند 2030 را تصویب کنند! FATF و 2030 را چه کسانی نوشته اند؟ جز یک مشت همجنسباز اروپایی و آمریکایی؟ جز یک مشت جنایتکار نسل کش آمریکایی و اروپایی؟ چرا این را تصویب کردید؟ مقام معظم رهبری می فرماید 2030 سرباز انگلیسی تحویل جامعه می دهد، سرباز آمریکایی تحویل جامعه می دهد، چرا تصویب کردید؟ بابا ما مسلمانیم. از سیدحسن نصرالله یاد بگیرید. از شهید محسن حججی یاد بگیرید. از شهید صیاد شیرازی یاد بگیرید. از شهید همت ها و بهشتی ها یاد بگیرید. بالاخره  ما اینهمه شهید داریم. از امام، از همه بالاتر از رهبر یاد بگیرید. خب بابا رهبرِ ما زنده است؛ بیایید حرف هایش را گوش کنید. اگر رهبر نداشتیم خُب می گفتیم رهبر نداریم. ولی الآن ما رهبر داریم، مرجع داریم. بالاخره شما عزیز و محترمید، ولی راه اسلام را پیدا کنید. بزنید توی گوش استعمار. روح الله الموسوی الخمینی  این مرد نورانی، زمانی که آمد و کاسه کوزه اینها را به هم ریخت اصلاً چیزی نداشت. تمام ایران دست شصت هزار مستشار آمریکایی و فرانسوی بود. خانۀ فرهنگ آلمان و آمریکا و فرانسه بود. ایران همه اش دست اینها بود؛ دانسینگ ها، کاباره ها، مشروب خوری ها، همه در ایران بود. چاه نفتمان در جیب آمریکا و انگلیس و اروپا بود، چاه های گاز هم در جیب روسیه و اسرائیل بود، بنزین اسرائیل را ما تأمین می کردیم؛ ولی امام بلند شد زد توی دهانشان و ریختشان بیرون. الآن هم دارند گیج می خورند. از عراق بیرونشان کردیم. از سوریه بیرونشان کردیم. از لبنان بیرونشان کردیم. از یمن هم به اذن الله بیرونشان می کنیم. شما هم نترسید. شما دولت این مردم شیعه، هستید. شما دولت امام زمانید. نترسید. مجلسمان باید مجلس امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف) باشد. دولتمان دولت امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف)باشد. دولت خدایی باشد. مجلس خدایی باشد. مانند شهید مدرس باشید که زیر پرچم انگلیس نرفت. نه اینکه بیاید بگوید آب ما را هم اروپا می دهد! اروپا غلط کرده که آب ما را می دهد. آنها همین الآن از انرژی هسته ای ما می ترسند ، چه کسی گفته آب ما را می دهند؟ آب ما را خدا می دهد که امسال الحمدلله چندین برابر شده. الآن سدهایمان همه الحمدلله پر شده. خُب این مال خداست.  فرانسه غلط کرده آب ما را بدهد. به خدا قسم، دین، ایران را زنده می کند. نه تنها ایران را بلکه جهان را. به خدا قسم الآن وقتش است. عرفان یعنی همین. الآن وقت زنده شدن دین به واسطۀ اسلام است. الآن وقت زنده شدن دین در جهان به واسطۀ ولایت فقیه است. الآن وقت زنده شدن دین در عالَم به وسیلۀ شیعه است. اینها از هلال شیعی  می ترسیدند. حق هم دارند بترسند. هلال شیعی است؛ امیرالمؤمنینی علیه السلام است. نترسید؛ وقتش است؛ دولت محترم، مجلس محترم، شورای نگهبان.، به جوان های خودمان تکیه کنند. به مردم خودمان تکیه کنند. این یعنی عرفان. مردم هم به کسانی رأی دهند که الهی باشند؛ خدایی باشند.

ما می توانیم

طرف می آید می گوید آقا من از زندگی خسته شده ام و می خواهم خودکشی کنم! چرا؟ چون درک نکرده که بابا تو سرباز امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)  هستی؛ این را نفهمیده که تو شهید فهمیده ای، تو شهید محسن حججی هستی، تو برای امام زمانعجل االله تعالی فرجه الشریف ارزش داری. رفتند محضر آقا عرضه داشتند آقا ما برویم این ملعون ها را که محدور الدم هستند بکشیم و ناکارشان کنیم؟ حضرت فرمود: اگر به شما ضرر برسد من راضی نیستم. من یکی از شما را به هزار تای آنها نمی دهم. ببینید چه قدر ما را دوست دارند. اگر درک کنی که سرباز امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف)  هستی و إن شاالله نوکری اش را میکنی، دیگر مغبون نمی شوی؛ دیگر افسردگی نمی گیری . حالا یک مشکلاتی هم هست من هم می دانم ولی باید با عشق، با رأفت، با رحمت، با قدرت، با نورانیت به طرفش برویم؛ با صبر حل می شود. البته من  قبول دارم دولت هم باید کمک کند و مجلس هم همینطور، ولی ما خودمان هم باید تلاش کنیم؛ ما خودمان می توانیم. فلاسفه می گویند آخرین جزء علت تامه، اختیار فاعل مختار است. ببینید چه قدر قشنگ است. یعنی چه؟ یعنی درست است که پدر و مادر اثر دارد، درست است که زندگی اثر دارد، درست است که جَوّ جامعه اثر دارد، درست است که دولت اثر دارد، مجلس اثر دارد، جامعۀ جهانی اثر دارد؛ آلودگی ها اثر دارد؛ اما اصلِ تصمیم گیری ها با خودت هست. مدام به گردن این و آن نینداز؛ اصل کار خودت هستی. اگر بخواهی می توانی. امام خواست و شد. علامۀ حسن زاده خواست، شد یک عالِم؛ شد یک حکیم. می شود در این جامعه زنده شد. خدا بزرگ است، بالاخره یک لقمه نان و پنیر می رسد . بالاخره خدا کریم است. می خواهم عرض کنم آخرین جزء علت تامه اختیار فاعل مختار است؛ اختیار نَفْس ماست. ما کم کاری خودمان را تقصیر خدا و اهل بیت (علیهم السلام) و جامعه نیندازیم. لذا ما می توانیم. خدا امام را رحمت کند که ما می توانیم را معنا کرد و تبدیلش کرد به «ما توانستیم». امام الگو داد. شهید همت ها الگو دادند. شهید زین الدین فدایش شوم الگو داد به ما. شهید فهمیده و محسن حججی الگو دادند به ما. همۀ شهداء الگو دادند به ما. شهید قربانخانی، آخرین شهید بود که خودش را از آلودگی بیرون کشید و معنی کرد که آقا من توانستم. در آلودگی بود ولی خودش را مردانه بیرون کشید. پس می شود؛ ما می توانیم.

 

 

أشهَدُ أنَّکَ لَم تُهلَک

آقا می فرماید: «لَاَنْسُبَنَّ الْإِسْلاَمَ نِسْبَةً[2]». من برای شما اسلام را تعریف می کنم؛ «لَا یَنْسُبُهُ أَحَدٌ قَبْلِى[3]»؛ هیچ کس تا به حال مثل من اینطور تعریف نکرده. «وَ لَا یَنْسُبُهُ أَحَدٌ بَعْدِى[4]». تا قیام قیامت هم هیچکس نمی تواند مثل من تعریف کند. ببینید چه معجزه ای کرده. به خدا قسم  راست می گوید. حالا إن شاء الله بعداً برایتان معنا می کنم. «إِلَّا بِمِثْلِ ذَلِك[5]». یک همچین چیزی را هیچ کسی برایتان نمی آورد . آقا امیرالمؤمنین علیه السلام چه کار کرد. چه کار دارد می کند؛ زنده است. «أشهَدُ أنَّکَ لَم تُهلَک»؛ آقاجان یا امیرالمؤمنین علیه السلام شهادت می دهم تو زنده ای. به خدا قسم الآن سیدحسن نصرالله حفظه الله که دارد مثل شیر می غرّد، این غرّش امیرالمؤمنین علیه السلام است. الحمدلله اینکه الآَن مقام معظم رهبری روحی فداه  مثل شیر جلوی کفر و استکبار و نفاق ایستاده، این غرّش مولا امیرالمؤمنین علیه السلام است. اینکه مرحوم امام دینِ ما را عوض کرد، غرّش امیرالمؤمنین علیه السلام بود. اینها همه نوکران امیرالمؤمنین علیه السلام هستند. همۀ زحمات را امام حسین و امیرالمؤمنین علیهما السلام کشیدند.

 

[1] – مکارم الأخلاق، ج1، ص 69

[2] – کافی، جلد2، ص 45

[3] – همان

[4] – همان

[5] – همان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *